Прегача

С Википедије, слободне енциклопедије
(преусмерено са Прегача (кецеља))
Прегача са цветовима

Прегача као врста кецеље је један од најраспрострањенијих делова женске народне ношње на територији Србије. Из тог разлога постоји јако пуно различитих података о њој и у литератури и на терену.

Други називи за прегачу су и прегљача, опрегљача  или прљача и биле су ткане од вуне и жене су их опасавале преко хаљине сукна. Млађе девојке су често носиле кецељу од куповног платна која се називала прегљача или јако ретко престилка.

Изглед и ношење[уреди | уреди извор]

За ткање прегача су се користиле разне технике преткивања чунком. Најстарија је била израђена око 1925. године у Доњој Коритници и за ову прегачу је коришћена техника ткања у четири нити од црне вуне.[1] Имала је облик равне правоугаоне површине што указује на трагове старих облика прегача прављених од ваљаног сукна која је забележена у литератури. Ипак новину су представљали украсни цветни мотиви који су се налазили на доњем делу прегаче везени вуницом разних боја.

У Горњој Глами је сакупљен пример прегаче израђене 1940. године,такође правоугаоног облика и користиле су је старије жене за свакодневне потребе.  Ова прегача је имала ретке попречне пруге светлих боја и била је исткана преткивањем потке која је двобојна- вишњеве и црне вуне.[1]

Други облик прегача представљају две опрегљаче из Клисуре и Шљивовика које су широке и дугачке, састављене по дужини од две попречне поле, широке и дугачке и ткане на уздужне пруге од разнобојног памука украшене ситним орнаментима. Ове прегаче су носиле младе жене у свечаним приликама све до пред Други светски рат када су почеле да их замењују кецеље које су биле шивене од дезенираних или једнобојних куповних тканина и украшаване при дну са карнером или везом разнобојних вуница. [1]

Сачуване прегаче које се налазе у збирци Етнографског музеја у Београду сведоче о разноликости овог дела народне ношње.

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ а б в Пајић, Гордана (2011). „О белопаланачкој народној ношњи”. Гласник Етнографског музеја у Београду. LXXV: 99—100.