Пређи на садржај

Корисник:Lukais2222/песак

С Википедије, слободне енциклопедије
World of Warcraft Classic
Lukais2222/песак
Девелопер(и)Blizzard Entertainment
Издавач(и)Blizzard Entertainment
СеријаWarcraft
ИзлазакAugust 26, 2019
МодификацијеMultiplayer
Начин игреMMORPG

World of Warcraft Classic je MMORPG video igra iz 2019. godine, koju je razvila i objavila Blizzard Entertainment. Paralelno sa glavnom verzijom igre, Classic rekreira World of Warcraft u stanju u kojem je bila pre izdavanja svoje prve ekspanzije, The Burning Crusade. Igra je najavljena na BlizzConu 2017. godine i globalno je objavljena 26. avgusta 2019.[1][2] godine. Kasnije su objavljene verzije The Burning Crusade Classic i Wrath of the Lich King Classic, koje omogućavaju igračima da napreduju ka tim ekspanzijama.

Igra[уреди | уреди извор]

World of Warcraft Classic vraća igrače u stanje igre iz 2006. godine, pre ekspanzije The Burning Crusade. Maksimalni nivo likova igrača je postavljen na 60, sav sadržaj ekspanzija je izostavljen, a skoro svi elementi igranja originalne verzije su tačno reprodukovani.[3] Igra uključuje originalne zone, zadatke, modele likova i mehanike koje su bile prisutne u igri u tom periodu. Cilj je bio da se što verodostojnije prenese iskustvo igranja iz tog vremena, sa minimalnim promenama koje se tiču stabilnosti i bezbednosti igre.

Igrači mogu da biraju između osam originalnih rasa iz World of Warcraft-a: ljudi, patuljci, gnomovi i noćni vilenjaci za Alijansu, te orci, trolovi, taureni i Odbačeni za Hordu. Prisutno je devet originalnih klasa: druid, lovac, mag, paladin, sveštenik, skitnica, šaman, veštac i ratnik.

Da bi se emulirao ciklus objavljivanja zakrpa originalne igre, sadržaj u Classic verziji je puštan u fazama[4][5]. Ovo znači da su sadržaji igre koji su prvobitno objavljeni u zakrpama, kao što su Blackwing Lair, Ahn'Qiraj i Naxxramas raidovi; bojišta poput Warsong Gulch i Alterac Valley; kao i određeni predmeti i zadaci, postali dostupni nakon lansiranja prema šestofaznom rasporedu. Za razliku od zakrpa sadržaja originalne igre, ove faze nisu menjale osnovne mehanike igre, kao što su sposobnosti likova; balans igre je bio postavljen na verziju 1.12.1 od samog početka.

Razvoj[уреди | уреди извор]

Opcija Classic servera bila je dugogodišnji zahtev u zajednici World of Warcrafta. Svaka ekspanzija je uklonila ili zamenila stari sadržaj i uvela kontroverzne ili nepoželjne mehanike, što je rezultiralo time da su mnogi igrači izrazili preferenciju za starijim verzijama igre. Na primer, prva ekspanzija igre, The Burning Crusade, uklonila je originalnu verziju Kazzaka na nivou 60, a time su svi predmeti koje je on ispuštao postali zauvek nedostupni. The Burning Crusade je takođe dodao leteće mountove, koji su bili kritikovani zbog uticaja na PvP u svetu; podigao je maksimalni nivo na 70, što je kritikovana promena jer je učinila sav sadržaj na nivou 60 zastarelim; i omogućila je da klase Paladin i Šaman budu dostupne za obe frakcije. Druga ekspanzija, Wrath of the Lich King, uklonila je originalne verzije Naxxramas i Onyxia raidova i sve predmete koji su se mogli dobiti iz njih; dodala alat za nasumično pronalaženje tamnica, za koji su mnogi igrači smatrali da kvari "socijalni aspekt" igre; i napravila određena poboljšanja korisničkog interfejsa koja su kritikovana jer su smanjivala potrebu za čitanjem opisa zadataka. Blizzard je više puta odbijao da kreira serverske verzije sa starijim verzijama igre, kako bi igrači mogli da ostanu na starijim verzijama. Jedno od njihovih najstarijih odbijanja objavljeno je 21. februara 2008. od strane Drysc-a, koji je izjavio: "Jednom smo interno ozbiljno razmatrali tu mogućnost, ali dugoročni interes za nastavak igranja na njima nije mogao opravdati izuzetno velike količine razvojnih i podršnih resursa koje bi bilo potrebno da se oni implementiraju i održavaju. Efektivno bismo razvijali i podržavali dve različite igre."[6]

Verzije igre World of Warcraft koje su postojale pre lansiranja The Burning Crusade često su bile nazivane "vanilla" od strane igrača, ali ih je Blizzard nazivao "classic" najmanje od 29. novembra 2009. godine, kada je Vaneras napisao: "Povremeno vidimo zahteve da otvorimo pre-TBC realmove, ili classic realmove ako više volite. U poslednje vreme su takođe postojali zahtevi za pre-WotLK realmove, i siguran sam da će, nakon što se objavi sledeći paket ekspanzija, biti zahteva za pre-Cataclysm realmove. Odgovarali smo na ove zahteve nekoliko puta do sada rekavši da nemamo planove da otvorimo takve realmove, i to je još uvek slučaj danas. Nemamo planove da otvorimo classic realmove ili realmove sa ograničenim sadržajem ekspanzija."

Potražnja za Classic i drugim legacy realmovima značajno je porasla kada je ekspanzija Cataclysm izmenila ceo originalni svet igre, čineći većinu klasičnog ili "starog sveta" zauvek nepristupačnim. Blizzardov odgovor u to vreme, koji je dao Tom Chilton, bio je: "Trenutno, moj odgovor bi verovatno bio ne. Razlog zašto to kažem je što bilo koja masivno multiplayer igra koja je ikada postojala i imala ekspanzije uvek izaziva nostalgiju, 'Oh Bože, zar ne bi bilo sjajno da imamo classic servere!' i više od svega to se obično pokaže kao nostalgija. U većini slučajeva - u gotovo svim slučajevima - ispostavi se da igra nije bila toliko dobra koliko se ljudi sećaju i kada ti serveri postanu dostupni, igraju tamo neko vreme i brzo se sete da nije bila toliko dobra kao što su je pamtili i prestanu da igraju tamo i postavite sve te servere i posvetite svu tu opremu tome i zaista se ne koristi mnogo. Tako da, za mene, istorijska lekcija je da to nije baš dobra ideja.[7]"

Kada je to pitanje postavljeno na Q&A panelu na Blizzconu 2013. godine, J. Allen Brack je poznato odgovorio: "Mislite da želite to, ali ne želite", fraza koja će kasnije postati predmet ismevanja

Izdanje[уреди | уреди извор]

World of Warcraft Classic je zvanično lansiran 26. avgusta 2019. godine. Igra je brzo postala popularna među starim i novim igračima, privlačeći milione pretplatnika.

The Burning Crusade Classic[уреди | уреди извор]

U martu 2020. Blizzard je poslao anketu igračima Classic verzije igre kako bi procenili njihov interes za Classic verziju igre Burning Crusade.[8] Nakon pozitivnih reakcija, u februaru 2021.[9] je potvrđeno da će se Classic Burning Crusade realizovati, a u poslednjoj nedelji maja postao je dostupan za preuzimanje pre zvaničnog izlaska 1. juna.[10][11]

Wrath of the Lich King Classic[уреди | уреди извор]

U aprilu 2022. godine, Blizzard je najavio Wrath of the Lich King Classic, planiran za izlazak kasnije te godine[12]. Dana 25. jula, Blizzard je objavio trejler sa potvrđenim datumom izlaska 26. septembra.[13]

Na lansiranju Wrath of the Lich King Classic, developeri su najavili strategiju minimalnih promena, nastojeći da reprodukuju osećaj originalnog stanja igre što je moguće više. Ovo se razlikuje od pristupa pri lansiranju Classic verzije 2019. godine, kada je Blizzard nastojao da očuva sve interakcije i ponašanja iz originalnog izdanja World of Warcraft-a, čak i ona koja su delovala nebitno ili nenamerno.

Tradicionalno, i neoficijelni privatni serveri i Blizzardovi zvanični Classic serveri koristili su "end-patch state" za svaku ekspanziju, što znači da su balansiranje klasa i karakteristike bazirane na finalnoj fazi originalnih igara[14]. U Wrath of the Lich King, završno stanje uključivalo je alat za pronalaženje tamnica (Dungeon Finder) koji je omogućavao igračima da uđu u red i automatski budu upareni sa drugim igračima za izvršavanje sadržaja za 5 igrača. Blizzard je odlučio da ne uključi Dungeon Finder, umesto toga ponudivši poboljšan sistem oglasne table unutar igre gde igrači mogu tražiti grupe za bilo koji tip sadržaja, u cilju promocije socijalne interakcije.[15]

Uoči lansiranja, Blizzard je implementirao jednu od svojih prvih velikih promena: Joyous Journeys, vremenski ograničeni bonus od 50% na iskustvo, namenjen olakšavanju procesa podizanja nivoa za nove i povratnike igrače[16]. Joyous Journeys je bio aktivan tokom pre-patch perioda Wrath of the Lich King, i vratio se ponovo mesec dana pre svake nove faze sadržaja koja je trebalo da se pokrene[17][18]. Blizzard je takođe omogućio da bilo koji igrač odmah kreira Death Knight lika na bilo kojem serveru. Ranije je bilo potrebno da igrač dostigne nivo 55 pre nego što otključa klasu Death Knight. Ovo je kasnije promenjeno kako bi se smanjila zloupotreba od strane botova[19].

Cataclysm Classic[уреди | уреди извор]

Na BlizzConu 2023. Blizzard je zvanično najavio da će Wrath of the Lich King Classic nastaviti sa sadržajem iz ekspanzije Cataclysm, koja dolazi u prvoj polovini 2024. godine[20]. Najava je istakla da će u Classic verziju biti uvedene promene u igranju, kao što je nastavak "Titan Rune Dungeon" sistema, kao i brže podizanje nivoa[21].

Prepatch 4.0 za Cataclysm je lansiran 30. aprila 2024. godine, dodajući nove rase Worgen i Goblin, otključavajući različite kombinacije rasa i klasa, kao i preuređene zone i zadatke za nivoe 0-60[22].

Classic Era[уреди | уреди извор]

Pre lansiranja Burning Crusade Classic, Blizzard je kreirao zasebne kopije svakog servera, poznate kao Classic Era serveri, dok su originalni serveri automatski napredovali sa sadržajem iz Burning Crusade. Igrači su mogli platiti da kreiraju kopije svojih postojećih likova na Classic Era serverima, koji bi ostali u stanju verzije 1.12.1, sa svim fazama sadržaja otključanim. Slično tome, igrači su mogli slobodno kreirati nove likove na Classic Era serverima kako bi ponovo igrali sadržaj iz igre u tom stanju[23].

Classic Hardcore[уреди | уреди извор]

Dana 24. avgusta 2023. godine, Blizzard je pokrenuo zvanične Hardcore Classic servere koji uključuju permadeath i mogućnost za likove da se "dueliraju do smrti", poznato kao Mak'gora[24][25]. Ovaj mod igre je inspirisan zajednicom igrača na Classic Era realmovima koji su koristili dodatke kako bi stvorili nezvanično iskustvo permadeatha, sa dodatnim pravilima kao što su ograničavanje pristupa aukcijskoj kući ili trgovini sa drugim likovima[26]. Likovi koji umru na zvaničnim Hardcore serverima ne mogu se ponovo prijaviti na taj lik ili ga vaskrsnuti, ali mogu preneti lik na postojeće Classic Era realmove[27].

Sezona Majstorsva[уреди | уреди извор]

Reinventisane verzije igre World of Warcraft Classic pokrenute su kao zasebni serveri sa ciljem da igračima pruže novo iskustvo u igri[28]. Blizzard je počeo sa kreiranjem sezonskih Classic servera u novembru 2021. godine lansiranjem Season of Mastery, koji je uveo promene u mehaniku igre, čineći je izazovnijom. Season of Mastery je takođe uključivao "ironman" mod, gde su igrači mogli pokušati da napreduju bez dopuštanja da im likovi umru. Season of Mastery je zvanično završen 14. februara 2023. godine[29].

Sezona Otkrića[уреди | уреди извор]

Dana 30. novembra 2023. godine, lansirana je Sezona Otkrića kao tip sezonskog servera. Sezona Otkrića uvela je novi sadržaj u osnovni "Vanilla" svet po prvi put, uključujući novi sistem sposobnosti klasa pod nazivom rune, omogućavajući određenim klasama da obavljaju nove uloge, i dodatke postojećim sistemima kao što su profesije. Sezona Otkrića je lansirana sa ograničenjem nivoa, gde igrači mogu napredovati samo do nivoa 25 u prvoj fazi, dok će sledeće faze postepeno povećavati maksimalni nivo. Pored toga, Sezona Otkrića ima prisilnu ravnotežu između frakcija pri lansiranju, što sprečava igrače da kreiraju nove likove dominantne frakcije. Svaka faza takođe sadrži prepravljeni PvE i PvP sadržaj, kao što su 10-igrački raid Blackfathom Deeps i svetski PvP događaj u Ashenvale-u[30][31].

Faza 2 Sezone Otkrića povećala je maksimalni nivo na 40 i pretvorila tamnicu Gnomeregan u 10-igrački raid, dodala PvP događaj u Stranglethorn Vale-u pod nazivom The Blood Moon, i uvela ograničenja za igrače koji učestvuju u tzv. "GDKP" trkama, gde igrači licitiraju za predmete koji padaju od raid bosova zlatom[32].

Faza 3 Sezone Otkrića povećala je maksimalni nivo na 50 i pretvorila tamnicu Temple of Atal'Hakkar ("Sunken Temple") u 20-igrački raid. Uvedeni su i stalni svetski događaji pod nazivom Nightmare Incursions, omogućavajući igračima da završe specifične zadatke i misije kako bi stekli reputaciju sa novom frakcijom i kupili nagrade[33][34].

Blizzard testira nove metode za borbu protiv trgovine za pravi novac (RMT) unutar World of Warcraft-a, uključujući ograničavanje novih naloga u mogućnosti trgovine, slanja pošte ili korišćenja aukcijske kuće u prvih 30 dana[35]

Reakcije[уреди | уреди извор]

Критички пријем
Оцена агрегатора
АгрегаторОцена
Metacritic(Classic) 81/100[36]
(TBC) 79/100[37]

PC Gamer je ocenio Classic sa 80 od 100 i napisao: "WoW Classic nije samo nova verzija ikonične igre, već deluje kao prozor u vreme kada je interakcija s ljudima online još uvek bila nova i uzbudljiva."[38] Polygon je pohvalio težinu igre Classic i njen celokupni dizajn koji neguje "socijalne veze" u poređenju sa modernim pandanom, nazivajući je "vernim prikazom jednog trenutka u vremenu."[39]

Od lansiranja, Blizzard se suočio sa nekim kritikama igrača zbog korišćenja tehnologije "layering" za Classic servere. Pored deljenja zajednica unutar svakog jedinstvenog servera, otkriveno je da igrači koriste "layere" za eksploataciju in-game ekonomije[40][41]. Međutim, od 10. oktobra 2019. većina servera je smanjena na jedan sloj, sa samo serverima sa najvišom populacijom koji još uvek koriste dodatne slojeve.[42]

Igra je osvojila nagradu za "PC Igru godine" na Golden Joystick Awards 2019[43], i bila je nominovana za "Game, Classic Revival" na NAVGTR Awards[44].

.

Reference[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Mark Your Calendars: WoW Classic Launch and Testing Schedule - WoW”. World of Warcraft (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  2. ^ „World of Warcraft Classic: Hit game goes back to basics” (на језику: енглески). 2019-08-26. Приступљено 2024-05-18. 
  3. ^ published, Steven Messner (2021-06-01). „World of Warcraft Classic: Ahn'Qiraj opening, guides, and everything we know”. PC Gamer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  4. ^ perculia. „Staggered Classic Content Update: Six Phases, Up from Four, to Address Itemization and Power Gains”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  5. ^ „wowhead”. 
  6. ^ „TBC , WOTLK , Origional Realms - MMO-Champion BlueTracker”. web.archive.org. 2011-05-09. Приступљено 2024-05-18. 
  7. ^ Miyari. „Exclusive GamesCom Tom Chilton Interview - Archaeology Details and More!”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  8. ^ perculia. „Classic Burning Crusade Character Creation Survey Sent by Blizzard”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  9. ^ Marshall, Cass (2021-02-19). „World of Warcraft returns to 2007 with Burning Crusade Classic”. Polygon (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  10. ^ „WoW Classic TBC: Phase 5, Sunwell Plateau, Class Rankings, & Attunement Guides”. RealSport101 (на језику: енглески). 2023-09-13. Приступљено 2024-05-18. 
  11. ^ „World of Warcraft®: Cataclysm Classic™”. wowclassic.blizzard.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  12. ^ Valentine, Rebekah (2022-04-19). „World of Warcraft: Classic Gets Wrath of the Lich King Expansion Later This Year”. IGN (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  13. ^ „Developer Update: A Look at What’s Ahead for Wrath of the Lich King Classic - WoW”. World of Warcraft (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-18. 
  14. ^ Gilliam, Ryan (2018-06-15). „World of Warcraft Classic will be based on patch 1.12”. Polygon (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  15. ^ „WoW Classic Players Are Divided Over The Lack Of Dungeon Finder In Wrath Classic”. GameSpot (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  16. ^ Squishei. „Blizzard Announces Joyous Journeys in TBC Classic WoW – Upcoming 50% EXP Buff Before Wrath Classic”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  17. ^ Rokman. „Joyous Journeys Experience Buff Returning May 23 - WotLK Classic”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  18. ^ Rokman. „Joyous Journeys Experience Buff Returning to WotLK Classic”. Wowhead (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  19. ^ „Changes to Death Knight Character Creation Restrictions Coming - Week of March 20th”. World of Warcraft Forums (на језику: енглески). 2023-03-14. Приступљено 2024-05-19. 
  20. ^ „WoW Classic: Cataclysm Classic Announced at BlizzCon”. news.blizzard.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  21. ^ „WoW Cataclysm Classic Is Coming Next Year, But With Some Changes”. GameSpot (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  22. ^ Daro, Catherine (2024-05-01). „WoW: Cataclysm Classic Pre-Patch Now Live”. GameSpace.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  23. ^ Maria, Alex Santa (2021-04-05). „When Can You Transfer A WoW Classic Character To An Era Realm?”. ScreenRant (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  24. ^ Kelly, Michael (2023-08-23). „Will WoW Classic ever get a Season of Mastery 2?”. Dot Esports (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  25. ^ „WoW Classic Season Of Mastery: Full List Of Changes”. GameSpot (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  26. ^ Tomakic, Izabela (2023-03-13). „WoW Hardcore? Blizzard might be bringing a highly-requested mode to Classic”. Dot Esports (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  27. ^ Newman, Heather. „Your World Of Warcraft Classic: Hardcore Questions Answered”. Forbes (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  28. ^ Kelly, Michael (2023-08-23). „Will WoW Classic ever get a Season of Mastery 2?”. Dot Esports (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  29. ^ „Season of Mastery Comes to an End”. Warcraft Tavern (на језику: енглески). 2024-05-17. Приступљено 2024-05-19. 
  30. ^ „World of Warcraft Classic: Season of Discovery Announced at BlizzCon”. news.blizzard.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  31. ^ published, Tyler Colp (2023-11-03). „WoW Classic's Season of Discovery will break rules that have existed for 19 years”. PC Gamer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  32. ^ „Go Inside Season of Discovery Phase 2”. news.blizzard.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  33. ^ „Season of Discovery Phase 3 Now Live! - WoW”. World of Warcraft (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  34. ^ published, Harvey Randall (2024-04-05). „WoW Classic Season of Discovery phase 3 is live—with a raised cap of level 50, 54 new runes, a fresh 20-player raid, and an unruly Emerald Dream”. PC Gamer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  35. ^ „Blizzard do not actually care about RMT”. World of Warcraft Forums (на језику: енглески). 2024-02-28. Приступљено 2024-05-19. 
  36. ^ „World of Warcraft Classic for PC Reviews”. Metacritic. Приступљено 11. 6. 2020. 
  37. ^ „World of Warcraft: The Burning Crusade for PC Reviews”. Metacritic. Приступљено 11. 4. 2023. 
  38. ^ Daro, Catherine (2024-05-01). „WoW: Cataclysm Classic Pre-Patch Now Live”. GameSpace.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  39. ^ Newman, Heather (2019-09-05). „World of Warcraft Classic review: The players grew up”. Polygon (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  40. ^ published, Darren Allan (2019-09-06). „WoW Classic cheat is spoiling the game for some players – so Blizzard is taking action”. TechRadar (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  41. ^ „Blizzard to Fix World of Warcraft Classic Layer Switching Exploit”. Digital Trends (на језику: енглески). 2019-09-07. Приступљено 2024-05-19. 
  42. ^ Connolly, Denny (2019-09-11). „World of Warcraft Classic: What Is Layer Hopping?”. Game Rant (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  43. ^ published, GamesRadar Staff (2019-11-15). „Here's every winner from this year's Golden Joystick Awards, including the Ultimate Game of the Year”. gamesradar (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 
  44. ^ „2019 Nominees”. NAVGTR (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-19. 

Spoljni linkovi[уреди | уреди извор]