Плаутила Нели

С Википедије, слободне енциклопедије
Плаутила Нели
Датум рођења1524.
Место рођењаФиренцаФирентинска република
Датум смрти1588.
Место смртиФиренца, Велико војводство Тоскана
ЗанимањеСликарка
Значајни радовиПоследња вечера Оплакивање Исуса

Плаутила Нели (15241588) била је италијанска ренесансна сликарка. По некима, била је први женски сликар ове епохе у Фиренци.[1] Била је и монахиња и чланица доминиканског реда.

Биографија[уреди | уреди извор]

Полисена Маргерита Нели рођена је 1524. године у Фиренци, у имућној трговачкој породици. Замонашила се са четрнаест година и узела монашко име Плаутила. Живела је у доминиканском манастиру Св. Катарине у Фиренци.

Оплакивање Исуса - Плаутила Нели

Овај манастир је водио Ђироламо Савонарола, утицајни калуђер који је накратко владао Фиренцом, а касније био проглашен за јеретика и спаљен на ломачи. Верује се да је имао велики утицај на Нелијеву. [2] По Савонаролином учењу, једна од дужности религиозних жена било је сликање у име Бога, па је овај манастир био важан центар женског сликарства у Фиренци. Сестра Плаутила је била самоука. Њен таленат је био веома цењен и често је сликала по наруџбинама многих племића. [3] Подучавала је и друге часне сестре.

Последња вечера (детаљ) - Плаутила Нели

Стваралаштво[уреди | уреди извор]

Као самоука уметница, Плаутила Нели је учила и вежбала копирајући радове уметника као што су Ањоло Бронзино и Андреа дел Сарто, а посебно су за њу била значајна дела фра Бартоломеа. Све њене слике су имале верске мотиве. Потписивала их је фразом "Молите се за уметницу", да би се знало ког је пола њихов аутор. Обраћала је пажњу и на најситније детаље, а ликове представљала са веома експресивним изразима лица и јасним говором тела. Недвосмисленост је главна карактеристика њеног стила.

Њено најзначајније дело је Последња вечера, насликано уљем на платну. Такође је и веома амбициозно, будући да се пре овога бавила најчешће скицама и минијатурама. Ипак, Нелијева је успешно дочарала једну од најпопуларнијих тема међу тадашњим сликарима у Фиренци, и ова слика је одушевила бројне савременике. Она је прва жена која је насликала ову библијску епизоду.

Што се тиче њене иконографије, битно је споменути Оплакивање Исуса, композицију урађену за капелу манастира Св. Катарине где је и живела. Иако је монахињама било забрањено изучавање мушке анатомије, сестра Плаутила се није придржавала овог правила, што објашњава изузетно стилизовани приказ Христовог тела на овом делу.[4]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ Fortune, Jane (2010). Invisible women. Linda Falcone (2. ed изд.). [Florence, Italy]: The Florentine Press. ISBN 978-88-902434-5-5. OCLC 493008305. 
  2. ^ Plautilla Nelli : arte e devozione sulle orme di Savonarola = Art and devotion in Savonarola's footsteps. Fausta Navarro, Galleria degli Uffizi. Livorno. 2017. ISBN 978-88-8347-945-8. OCLC 980368866. 
  3. ^ Vasari, Giorgio (2006). The lives of the most excellent painters, sculptors, and architects. Gaston du C. De Vere, Philip Joshua Jacks (Modern Library pbk. ed изд.). New York: Modern Library. ISBN 0-375-76036-9. OCLC 60311932. 
  4. ^ „Plautilla Nelli and the painter nuns of 16th-century Florence”. Apollo Magazine (на језику: енглески). 2019-11-21. Приступљено 2021-12-16. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]