Пређи на садржај

Разговор:Жан Жак Русо

Садржај странице није подржан на другим језицима
С Википедије, слободне енциклопедије

Просветитељство и Русо[уреди извор]

По којој је логици Русо филозоф просветитељства, осим што је живео у периоду процвата просветитељства!? Према чланку Просветитељство то је период у коме је дат "нагласак разуму, анализи, и индивидуализму насупрот традиционалним линијама ауторитета". Према уводном делу о Русоу (подебљано су наведене нелогичности):

Он је сматрао да је савремена култура негација природе и зато је говорио да људи треба да се врате природи - слободи и једнакости. За Русоа неједнакост је настала са приватном имовином, а држава уговором. За Жан-Жака Русоа, као просветитеља, васпитање је било темељ друштва. Русов неизмеран утицај је у томе што је био први прави филозоф романтизма. Код њега се први пут помињу многе теме које су доминирале интелектуалним животом наредних стотину година, као што су: уздизање осећања и невиности и умањивање значаја интелекта; изгубљено јединство људског рода и природе; динамична концепција људске историје и њених различитих нивоа; вера у теологију и могућности обнављања ишчезле слободе.

Ако просветитељство акцентује индивидуализам и логику, а Русо колективизам и осећајност, како је онда стављен у исти кош? Према овоме, Русо је прото-марксиста и гностичар, што је сушта супротност идеји просветитељства. — Zenfiric (разговор) 14:03, 28. децембар 2023. (CET)[одговори]