Светлана Књазев-Адамовић

С Википедије, слободне енциклопедије
Светлана Књазев-Адамовић
Лични подаци
Датум рођења(1931-08-27)27. август 1931.
Место рођењаБела Црква, Краљевина Југославија
Датум смрти2. август 2016.(2016-08-02) (84 год.)
Место смртиБеоград, Србија
Породица
Супружникпроф. др Душан (Дуда) Адамовић (1928-2008)
Књижевни рад
ПериодСавремена филозофија
Утицаји од
Најважнија дела
  • Филозофија Лавовско-варшавске школе
  • Филозофија Бертранда Рaсела

Светлана Књазев-Адамовић (Бела Црква, 27. август 1931Београд, 2. август 2016.) била је југословенски и српски филозоф руског порекла и професор Филозофског факултета Универзитета у Београду. Примарне области њеног истраживања и интересовања биле су логика и епистемологија.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Светлана Књазев је рођена у Белој Цркви у Банату, у породици руских емиграната, „белих Руса“, који су као избеглице после Октобарске револуције били прихваћени као држављани Краљевине СХС. Књазевин отац био је пореклом из Белорусије, а мајка из Кијева (Украјина). У Белој Цркви је провела детињство и рану младост са мајком и њеним родитељима. У родном месту је завршила и основну и средњу школу. Један необичан детаљ из њене младости био је покушај комунистичких власти да је након Другог светског рата „врате“ у Русију (а заправо протерају у Совјетски Савез) у којој никада претходно није ни била. Захваљујући жестоком и упорном опирању, успела је да остане у Југославији.[2]  

Вероватно подстакнута мајком која је „ненаметљиво утицала на формирање њеног књижевног укуса“[3]  првобитно се уписала на студије на групи за јужнословенску књижевност Филозофског факултета у Београду. Љубав према језицима и књижевности Књазеву никада није напустила – о томе сведоче, између осталог, њени преводи с руског уралских легенди[4] и курдских народних приповедака.[5] Поред књижевних текстова, преводила је и научну и филозофску литературу са руског и пољског језика (попут Увода у семантику А. Шафа (Београд: Нолит, 1965) или Психоаналитичке теорије личности Ј. Рејковског (Београд, 1966)).

Незадовољна предавањима и програмом студија књижевности прелази на студије филозофије које је завршила 1955. године. По завршетку студија радила је краће време у средњој школи у Белој Цркви да би већ 1956. била изабрана за асистента Андрије Крешића за логику на Филозофском факултету у Сарајеву где је радила до 1958. када прелази на Катедру за логику и методологију Филозофског факултета у Београду где је била изабрана за асистента Михаила Марковића.

Постдипломске студије у Београду отпочела је 1957. а већ 1959. године одлази на студијски боравак у Пољску, на Варшавски универзитет, ради припреме доктората о семантици односно теорији значења Лавовско-варшавске школе који је одбранила 1963. године. Прерађену и проширену дисертацију објавила је 1964. године у форми монографије под називом Филозофија Лавовско-варшавске школе (Београд: Институт друштвених наука), „право капитално дело […] које је постало парадигма тога како се и под идеолошким ограничењима може унапређивати оно што ће не задуго потом изаћи на филозофску сцену као 'аналитичка филозофија'.“[6] Пољским филозофима је значајним делом посвећена и њена књига Филозофски портрети (Београд: Институт за филозофију, 2005).

Када је реч о Књазевином доприносу етаблирању и афирмацији такозване аналитичке филозофије у Југославији, треба истаћи да је била један од аутора уврштених у зборник издавачке куће Kluwer Academic Publishers (данашњи Springer Science+Business Media), Contemporary Yugoslav Philosophy: The Analytic Approach (прир. А. Павковић, 1988). Била је и члан Секције за аналитичка истраживања у филозофији Српског филозофског друштва од њеног оснивања 1981. године.

Од избора у звање доцента 1963. је предавала логику са методологијом, теорију сазнања и филозофију језика, а повремено чак и метаетику. По договору са М. Марковићем, почетком 60-их почиње са студентима да ради савремену математичку односно симболичку логику, да би већ 1964. заједно са Александром Кроном (који је недуго након ње изабран за асистента на Катедри за логику у Београду) и Душаном Адамовићем, који ће касније постати њен супруг, и Славишом Прешићем са Математичког факултета држала први курс из савремене логике за постдипломце.

Заједнички напори С. Прешића, А. Крона, Д. Адамовића и С. Књазев резултовали су најпре оснивањем Семинара за логику и алгебру на Математичком факултету у Београду крајем 1960-их, да би 1970. године Семинар прешао под окриље Математичког института САНУ од када почиње непрекидан успон и брзи развој логике у Србији. Објавила је и већи број уџбеника из логике (коаутори А. Крон и С. Новаковић), превасходно за ученике гимназија и средњих школа.

Светлана Књазев је 1971. године унапређена у звање ванредног професора у којем се и пензионисала 1996. године, након четрдесет година рада.

Била је ментор већег броја магистарских и докторских дисертација, посебно филозофима млађе генерације (А. Павковић, „Теорија опажања британских емпириста и реализам Томаса Рида“, 1983; Н. Грахек, Теорија психофизичког идентитета, 1989; Ж. Лазовић, „О природи епистемичког оправдања“, 1992; С. Синђелић, „Кумулативност и револуција у науци“, 1995, итд.).

Остваривала је интензивну сарадњу и размену са колегама из других филозофских центара у тадашњој Југославији и учествовала је у организацији бројних стручних скупова и конференција.

Била је члан редакције часописа Филозофија. Југословенски часопис за филозофију и часописа Theoria.

Била је дугогодишњи секретар Југословенског удружења за филозофију, као и потпредседница Српског филозофског друштва. Након суспензије осморо професора Филозофског факултета јануара 1975. године (М. Марковић, Љ. Тадић, Д. Мићуновић, М. Животић, С. Стојановић, З. Голубовић, Н. Попов и Т. Инђић) изабрана је за управницу Института за филозофију. Такође је била и један од писаца позитивних реферата за колеге којима је претило уклањање из наставе и са посла на Филозофском факултету.[7]

Њен друштвени, јавни и антиратни ангажман посебно је дошао до изражаја током турбулентног периода крајем 80-их и током 90-их година.[8]  Била је један од првих чланова обновљене Демократске странке (ДС), па чак и кандидат ДС за посланика у Народној скупштини на изборима 1990. године. Такође је била један од оснивача Фонда Демократски центар (касније преименован у Фондацију Центар за демократију) 1994. године.[9] Говорила је и на сесијама Београдског круга[10] о чему сведоче њени прилози у зборницима Друга Србија (Београд, 1992) и Интелектуалци и рат (Београд, 1993). У контексту друштвено-политичког ангажмана С. Књазев-Адамовић су важни и текстови сабрани у њеним књигама С моје тачке гледишта (Београд, 1996) и Полемике политичке и филозофске (Београд, 2005). О овом зборнику њених полемичких текстова је написано да представља „вредан споменик етици ангажоване интелектуалности која у, делом ирационално и хаотично, поље српске политичке културе уводи логику“.[11]  

Њени осврти и анализе објављивани су и у Књижевним новинама, Данасу, Времену и Пешчанику, као и у ревији Les Temps Modernes коју су основали Жан Пол Сартр и Симон де Бовоар.

Интересовала се и покушавала је да заинтересује и друге за еколошку проблематику указујући на значај очувања животне средине, о чему је написала и неколико радова.[12]  Била је позната не само као велики љубитељ животиња већ и као борац за животињска права (о чему сведочи и књига Животиње ту око нас, Београд: Круг, 2002).

Својеврсна биографија и мемоари Светлане Књазев-Адамовић могу се пронаћи у књизи Надежде Ћетковић Плава чарапа. У откривању идентитета Светлане Књазев-Адамовић, философске списатељице и логичарке (Београд: К.В.С, 1999, Едиција „Сећање жена“).

Поводом смрти професорке Књазев-Адамовић приређен је зборник-споменица, У сећање на Светлану Књазев-Адамовић. Зборник радова њених пријатеља, ученика и колега (Београд: Српско филозофско друштво, Институт за филозофију и Филозофски факултет, 2016) који су приредили М. Арсенијевић и Ж. Лазовић.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Монографије (избор)[уреди | уреди извор]

  • Сазнање и његови облици, Београд: Рад, 1958
  • Филозофија Лавовско-варшавске школе, Београд: Институт друштвених наука, 1964
  • Логика у пракси, Београд: Завод за издавање уџбеника, 1964 (11 издања)
  • Филозофија Betranda Russella. Страсно тражење извесности, Загреб: Напријед, 1966 (друго издање: Београд: Гутенбергова галаксија, 2004)
  • С моје тачке гледишта, Београд: Bodex FDS, библиотека „Вага“, 1996
  • Филозофски портрети, Београд: Институт за филозофију, 2005
  • Полемике политичке и филозофске, Београд: Службени гласник, 2008

Написала је више гимназијских и средњошколских уџбеника из логике који су се користили широм Југославије (велики број реиздања).

Објавила је велики број радова, приказа и осврта у научним часописима (Praxis, Филозофија. Југословенски часопис за филозофију, Наша стварност, Theoria, Филозофија и друштво, Филозофске студије, Филозофска истраживања, Филозофски годишњак, Филозофски преглед, Савремене филозофске теме, Социологија, Anthropos, Гледишта, Трећи програм, Преглед, Преглед (Сарајево), Нова српска политичка мисао, итд.) и у Зборнику Филозофског факултета, те у тематским зборницима (нпр. Проблеми филозофије марксизма, 1967) и зборницима са националних, регионалних и међународних скупова и конференција.

Такође је написала уводне студије и предговоре за преводе Трактата о добром делању Т. Котарбињског (1964), Увода у семантику А. Шафа (1965), Увода у логику и научни метод М. Коена и Е. Нејгела (1965), Лењинових филозофских списа (1974, 1975) и Филозофије симболичких облика Е. Касирера (2000).

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ Ристић, Снежана; Лепосавић, Радоња (17. 9. 2016). „Град”. Радио Београд 2. Архивирано из оригинала 3. 4. 2023. г. Приступљено 3. 4. 2023. 
  2. ^ Видети: М. Арсенијевић, „Уводна реч“ у М. Арсенијевић и Ж. Лазовић (прир.), У сећање на Светлану Књазев-Адамовић. Зборник радова њених пријатеља, ученика и колега, Београд: Српско филозофско друштво, Институт за филозофију и Филозофски факултет, 2016, стр. 11.
  3. ^ Видети: М. Малешевић, „Плава чарапа“ (приказ књге Н. Ћетковић Плава чарапа. У откривању идентитета Светлане Књазев-Адамовић, философске списатељице и логичарке, Београд, 1999, Едиција „Сећање жена“), Култура. Часопис за теорију и социологију културе и медија, бр. 102, год. 2001, стр. 190.
  4. ^ Господарица Бакарне горе: уралске легенде, Београд : Гутенбергова Галаксија, 2003.
  5. ^ Мудри савети : курдске народне приповетке, Београд : Завод за уџбенике и наставна средства, 2000.
  6. ^ Видети: М. Арсенијевић, „Уводна реч“ у М. Арсенијевић и Ж. Лазовић (прир.), У сећање на Светлану Књазев-Адамовић. Зборник радова њених пријатеља, ученика и колега, Београд: Српско филозофско друштво, Институт за филозофију и Филозофски факултет, 2016, стр. 9.
  7. ^ О другим професорима и интелектуалцима који су на овај начин стали у заштиту угрожених колега видети: Б. Јакшић, „Praxis – критички изазови“ у Д. Олујић и К. Стојаковић (прир.), Praxis. Друштвена критика и хуманистички социјализам, Београд: Rosa Luxemburg Stiftung, 2012, стр. 81, нап. 150.
  8. ^ Послушати емисију „Трој“ емитовану на Радио Београду 2 1991. године, доступно на: https://pescanik.net/troj/
  9. ^ Видети публикацију 20 година Фондације Центар за демократију. За демократско и солидарно друштво (Београд: Фондација Центар за демократију, 2014).
  10. ^ Према евиденцији (списковима) до којих је дошла Борка Павићевић, Светлана Књазев Адамовић била је члан Београског круга. Видети: https://www.czkd.org/stance/druga-srbija/ и https://www.danas.rs/kolumna/borka-pavicevic/druga-srbija/)
  11. ^ Видети: З. Паковић, „Логика и ирационално у српској политичкој култури“, Политика, 26.12.2008. (https://www.politika.rs/sr/clanak/68756/Logika-i-iracionalno-u-srpskoj-politickoj-kulturi)
  12. ^ Послушати део интервјуа на другом програму Радио Београда, доступно на: https://www.rts.rs/lat/radio/radio-beograd-2/2453650/grad.html