Пређи на садржај

Трговина људима у Централној Европи

С Википедије, слободне енциклопедије

Трговина људима је трговина људи ради присилног рада, трговина са сврхом сексуалне користи, или ради комерцијалне сексуалне експлоатације за трговца људи или друге.[1] Трговина људима у Централној Европи је постала веома важна политичка и правна тема, пошто се сматра да највише жртава трговине људима потиче из тог региона.

Лакша имигрантска политика после пада Совјетског Савеза[уреди | уреди извор]

Након рушења познате гвоздене завесе, могло је лакше да се путује кроз Европу. Међутим, слободније кретање је било пропраћено и растом трговине људима од стране организованог криминала. Жртве трговине људима нису у стању да траже посао или да остварују сопствени бизнис, већ су углавном присиљене на рад за трговце људима, што је типично проституција.

Предео централне и источне Европе су експлоатисане као локације за потрагу и превожење људи у западне земље, али су такође и последње локације за ланац трговине људима. Како преноси "Lidove noviny", 16 истрага у Чешкој Републици се успешно завршило 2005. године, што је за 3 истраге мање од прошле 2004. године.

Раст модерног ропства[уреди | уреди извор]

Десет случајева је било забележено од стране полиције 2003. године. Упркос покушајима међународне заједнице, модерно ропство расте невероватном брзином, и добро је прикривено. Данас су жене и деца мета трговине људима. Лиди Ер је у њеном извештају за парламентарну скупштину навела да је 78% жртава женског пола, и да су из централне и источне Европе.[2]

Овај проценат постоји због велике незапослености међу женама, повећаној мобилности преко државних граница, и корупције унутар локалних правобраниоца државе (полиције, судства и сл.).

Обећања попут венчања, добитка сигурног посла и образовања[уреди | уреди извор]

Забележени су и случајеви у којима су криминалци обећавали боље образовање за децу из сиромашних породица, да су их потом присиљавали на рад. Према француској организацији за људска права, Албанија је земља у којој је највише жена и деце умешано у трговину људима ради сексуалне експлоатације, наводивши им лажна обећања попут венчања, посла и образовања у западним земљама.[3][4]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]

Види још[уреди | уреди извор]

Списак референци[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Трговина људима”. 
  2. ^ „Council of Europe”. www.coe.int (на језику: енглески). Приступљено 2018-10-26. 
  3. ^ „Human trafficking- a problem Europe can't ignore | Radio Prague”. Radio Praha (на језику: енглески). Приступљено 2018-10-26. 
  4. ^ LLC, Revolvy,. „"Human trafficking in Central Europe" on Revolvy.com”. www.revolvy.com (на језику: енглески). Приступљено 2018-10-26. [мртва веза]