Пређи на садржај

Radivoj Sofronić

С Википедије, слободне енциклопедије
Radivoj Sofronić
Lični podaci
Puno imeRadivoj Sofronić
Datum rođenja1900.
Mesto rođenjaBijeljina, Austrougarska,
Datum smrti1928.
Mesto smrtiMilići, Kraljevina SHS,
Književni rad
Najvažnija dela
Ironija, zbirka priča

Radivoj Sofronić (Bijeljina, 1900Milići, 1928) bio je srpski učitelj i pisac. U 28. godini izvršio je samoubistvo. Njegovo delo je danas skoro potpuno zaboravljeno.

Život[уреди | уреди извор]

Radivoj Sofronić je u Bijeljini završio osnovnu i (tada prestižnu) trgovačku školu, a zatim je u Sarajevu 1919. godine završio Učiteljsku školu. Kao učitelj je radio u svom rodnom gradu, tada zaostaloj kasabi, u kojoj su školovani učitelji bili prava retkost. U sudaru s primitivnom gradskom sredinom osetio se poraženim, pa je prešao u školu u Crnjelovu, da bi se sklonio od političkih igara, u kojima nije želeo da učestvuje.

Porodica Sofronić se u Bijeljini bavila trgovinom. Kad je 1910. godine izgrađena Gradska većnica, knjižara “Uroš Sofronić i sinovi” bila je smeštena u prostoriji na levom uglu zgrade, jer je bila vrlo značajna za grad. Tu se prodavao papir i sav kancelarijski materijal, ali i knjige izdavača iz drugih gradova tadašnje Jugoslavije, najviše iz Beograda i Sarajeva. Tada je to bilo jedinstveno mesto u gradu.

Među njegovim poznanicima i drugovima u to vreme bio je i Rodoljub Čolaković.

Pokušavali su da nekako probude učmalu palanačku sredinu, pozorišnim amaterizmom, književnim radom, sportom. On se sve više povlačio u sebe i bežao od ljudi. Porodica je pokušala da mu pomogne, slali su ga kod raznih lekara, travara, vračara, pa čak i u poznati sanatorijum Purkersdorf kod Beča, ali bez rezultata.

U Milićima kod Vlasenice, gde je došao da radi u školi, Radivoj Sofronić je iz pištolja sebi oduzeo život. Imao je nepunih 28 godina.

Delo[уреди | уреди извор]

Radivoj Sofronić je napisao zbirku priča "Ironija". Bio je sin Uroša Sofronića, koji je otvorio prvu knjižaru u Bijeljini, koja se zvala “Uroš Sofronić i sinovi”, i bila je izdavač te knjige. Zbirka priča pod naslovom “Ironija” štampana je 1926. godine.

Njegovu knjigu danas je skoro nemoguće naći i spada u retka, raritetna izdanja. Njegovog imena nema ni u kakvim knjigama istorije ili leksikonima. Knjiga „Ironija“ se nalazi u digitalnom arhivu Narodne biblioteke „Filip Višnjić“ u Bijeljini[1].

Knjiga Ironija, raritetno izdanje, Bijeljina 1926. godina
Knjiga Ironija, raritetno izdanje, Bijeljina 1926. godina

Literatura[уреди | уреди извор]

Reference[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Завичајна збирка”. digital.bibliotekabijeljina.rs.ba. Архивирано из оригинала 27. 11. 2020. г. Приступљено 2022-08-01.