Бесник Бислими

С Википедије, слободне енциклопедије

Бесник Бислими
Бесник Бислими, 2022.
Лични подаци
Датум рођења(1971-05-19)19. мај 1971.(53 год.)
Место рођењаБуковик, СР Србија, СФР Југославија
Универзитет
Занимање
  • економиста
  • академик
  • политичар
Породица
СупружникВенера Бислими
Деца1
Политичка каријера
Политичка
странка
Самоопредељење
Тренутна функција
Функцију обавља од 22. марта 2021.
Председник
ПремијерАљбин Курти
ПретходникБесник Тахири
Министар финансија
4. фебруар 2020 — 3. јун 2020.
ПредседникХашим Тачи
ПремијерАљбин Курти
ПретходникБедри Хамза
НаследникХикмете Бајрами

Бесник Бислими (алб. Besnik Bislimi; Буковик, 19. мај 1971) албански је економиста, академик и политичар са Косова и Метохије. Тренутно обавља функцију првог заменика премијера Републике Косово,[а] задужен за европске интеграције, развој и дијалог. Такође је први потпредседник покрета Самоопредељење, док је претходно био на функцији министра финансија и народног посланика Скупштине Републике Косово.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рођен је 19. маја 1971. године у Буковику, код Гњилана, у тадашњој Социјалистичкој Републици Србији. Године 1994. дипломирао је макроекономску анализу на Свеучилишту у Загребу. Докторирао је на Универзитету у Фрајбергу са специјалношћу фискалне политике и транзиције ка тржишној економији. Био је Фулбрајтов стипендиста на Државном универзитету Џорџије, где је завршио постдокторске студије о фискалној децентрализацији земаља у развоју.

Од 2004. године био је наставик универзитета РИТ Косово (бивши Амерички универзитет на Косову), где је предавао макроекономију, фискалну политику, монетарну анализу и политику, економију природних ресурса и микроекономију.[1] Такође је био шеф економске јединице и генерални директор истраживачког центра овог универзитета, а хонорарно је предавао у Северној Македонији.

Напомене[уреди | уреди извор]

  1. ^ Република Косово (алб. Republika e Kosovës) једнострано је проглашена држава на територији Републике Србије, противно Уставу Србије и Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација. Према Резолуцији 1244, цела територија Косова и Метохије, правно гледано, налази се у саставу Србије док не буде постигнуто коначно решење. Србија не признаје једнострано отцепљење, по међународном праву, њене територије, прецизније аутономне покрајине под привременом управом Уједињених нација (УНМИК). Влада са седиштем у Приштини има дефакто власт над већином територије, док поједине структуре Србије функционишу на северу и у српским енклавама.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Faculty Profile - Besnik Bislimi Ph.D.”. RIT Kosovo. Приступљено 15. 5. 2022.