Доњецки Иверски манастир

С Википедије, слободне енциклопедије
Доњецки Иверски манастир
Донецкий Иверский монастырь
Рушевине манастира, маја 2015. године
Основни подаци
Типправославни женски манастир
ЈурисдикцијаУкрајинска православна црква
ЕпархијаДоњецка и Маријупољска
Оснивање2001.
Оснивачмитрополит Иларион (Шукало),
схиархимандрит Зосим (Сокур)
ПосвећенИверској икони Мајке Божије
Распуштен2014.
Локација
МестоДоњецк
Држава Украјина
Координате48° 3′ 56″ N 37° 43′ 56.1″ E / 48.06556° С; 37.732250° И / 48.06556; 37.732250
Доњецки Иверски манастир на карти Украјине
Доњецки Иверски манастир
Доњецки Иверски манастир
Доњецки Иверски манастир на карти Украјине

Иверски манастир (рус. Иверский монастырь) женски је манастир под јурисдикцијом Украјинске православне цркве на истоку Украјине. Налази се у Доњецку, на подручју самопроглашене Доњецке Народне Републике.

Манастир је основан 2001. на иницијативу митрополита Илариона и схиархимандрита Зосима, а име је добио по манастиру Ивирон на Светој Гори.

Манастир и манастирско гробље су тешко оштећени од стране украјинских снага безбедности током рата на истоку Украјине.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Изглед манастира и манастирског гробља, 2008. године

Манастир је отворен у децембру 2001. године у гробљанској цркви у част Иверске иконе Богородице као двориште манастира Светог Николе.

У децембру 2002. године манастир је добио независни статус одлуком Светог синода Украјинске православне цркве.

Почетком 2010. године, манастир се састојао од Свете Иберијске цркве са звоником, сестринске зграде и помоћних просторија. Такође у манастиру се налазио воћњак и јагодичасто поље од биљака којих је донирала Доњецка ботаничка башта.

У манастиру се чувала копија Иверске иконе Богородице, коју је на Светој Гори иконописао монах Јанис из руског манастира Пантелејмон а која је донета у Доњецк 1999. године. Пре овога, икона се шест месеци кретала у крсном ходу у различитим црквама.

У марту 2015. године на друштвеним мрежама се појавио видео како украјинске снаге безбедности пуцају на гробље Иверског манастира, где је сахрањено на стотине становника града. После овог гранатирања од манастира и гробова није остало практично ништа. Видео је на својој Фејсбук страници објавио помоћник Петра Порошенка Јури Бирјуков. Пуцњава је, очигледно, изведена у јесен. Појава снимка изазвала је налет огорчења на интернету због циничних коментара безбедносних снага ван екрана.

Види још[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]

  1. ^ Украјинска војска разрушила Иверски манастир и гађала гробље