Католичка црква у Албанији

С Википедије, слободне енциклопедије
Географска карта католика у Албанији око 1900. године

Католичка црква у Албанији је хришћанска верска заједница у Албанији у пуном заједништву с папом, тренутно Фрањом. (стање: 17. октобар 2016. година)

Историја[уреди | уреди извор]

Хришћанство у Албанији датира готово од апостолских времена раног хришћанства. Почеци римокатолицизма у Албанији сежу још од пре великог раскола. Већ до времена велике поделе, показало се да је римокатолицизму био изложен северни и део западног, приобалног дела земље. Православљу је био изложен јужни и источни део. Односе су променила македонска, бугарска, затим српска и византска освајања у корист православља. Млетачка освајања ишла су у прилог ширењу римокатолицизма. Османска освајања за последицу су имала исламизацију хришћана, а личне су губитке имали католички хришћани, за разлику од православних којих је састав милета заштитио и омогућио им статус државе у држави.

Под комунизмом вера је била мета прогона, а католици су били под значајним притиском. Све џамије и цркве су затворене 1967. године, а слобода изјашњавања верске припадности омогућена је тек од новембра 1990. године.[1]

Кроз историју, неретко, су бискупи и апостолски администратори у Албанији били припадници других нација међу којима су били и хрватске националности.[2]

Број верника[уреди | уреди извор]

Подаци које наводи ЦИА за 2011. годину говоре о 10% римокатолика у Албанији.[1]

Црквена управна организација[уреди | уреди извор]

Албанијом се простире неколико бискупија, од којих је неколико титуларних. Организоване су у две црквене области, односно метрополије:

Види још[уреди | уреди извор]

Рецензије[уреди | уреди извор]

  1. ^ а б (језик: енглески) CIA Архивирано на сајту Wayback Machine (24. децембар 2018) The World Factbook — Central Intelligence Agency - Field listing: Religions (приступљено 17. октобра 2016. године)
  2. ^ (језик: енглески) Catholic-Hierarchy Catholic Church in Albania (види подстранице) (приступљено 17. октобра 2016. године)
  3. ^ Catholic Hierarchy: Archdiocese of Tiranë-Durrës
  4. ^ Catholic Hierarchy: Archdiocese of Shkodrë-Pult

Литература[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]