Корисник:Душан Шпоња/песак

С Википедије, слободне енциклопедије

Лимун kao батерија[уреди | уреди извор]

Лумун батерија је модел једноставне батерије која се користи у образовне сврхе.Овај једноставан оглед демонстрира основне принципе електрохемијске батерије.Постоје различите варијанте израде огледа али принцип саме израде овакве батерије је исти у свим случајевима.Овакав оглед је међу првима су извели Алесандро Волта, који је уместо сока од лимуна користио слану воду, и Луђи Галвани.[1]

Материјал[уреди | уреди извор]

Материјал потребан за израду батерије:

Слика 1. Материјал за лимун батерију

Извођење огледа:[уреди | уреди извор]

Руком притиснути лимун о површину стола и закотрљати га.Ексер и жицу утиснути у лимун тако да се ексер и жица не додирују међусобно унутар лимуна.

Када се у оба лимуна уметну жица и ексер и повежу се, на тај начин се повећа напон, преко проводника са жабицом са мерним инструментом измери напон.

Слика 2 . Поцинковани ексер и бакарна жица у лимуну

Објашњење[уреди | уреди извор]

Под притиском се разара део лимуна и на тај начин се олакшава кретање јона кроз електролит (вода и лимунска киселина). Лимун поседује малу концентрацију различитих јона. Елементарни цинк (Zn) служи као редукциона средина (отпушта електроне), а јони као оксидациона средина узимају електроне. На електродама се догађа следећа реакција:

3 Zn -> 3 Zn 2+ +6e-

6e- + nA n+ -> nA

3Zn + nAn+1 -> 3Zn 2+ + nA

где n представља број јона који учествују у реакцији, А-јони.[2]

Јони цинка се разелектришу у лимуну, а јони лимуна се издвајају на бакарној жици.

Слика 3. Лимун батерија

Реакција престаје када остане премало јона, или када је бакарна плоча потпуно обложена јонима. На електроди од цинка, између негативно наелектрисане плоче од цинка и позитивних јона који се крећу ка цинку, настаје електрично поље. Што је више јона цинка у раствору, то је веће електрично поље између плоче и јона. При некој вредности поља престаје процес растварања цинка.На бакарној плочи таложе се позитивни јони. Они узимају електроне од атома бакра, тако да имају већу електронегативност од бакра. Реакција престаје када бакарна електрода постане потпуно обложена јонима, или када се на бакарној електроди, на основу електричног одбијања, не могу више сакупљати позитивни јони.Ако се обе електроде повежу жицом, или мерним инструментом, долази до протицања електрона са плоче од цинка ка плочи од бакра. Може се мерити потенцијална разлика између бакарне и цинкане плоче.[3]

Литература:[уреди | уреди извор]

Практикум jедноставних експеримената у настави физике“ Др Душанка Ж. Обадовић, Ивана Ранчић

Физика 8, уџбеник за осми разред основне школе. Мићо М.Митровић

Физика 8., уџбеник за осми разред, Марина Радојевић, Клетт

Унутрашњи извори:[уреди | уреди извор]

https://en.wikipedia.org/wiki/Lemon_battery

Спољашњи извори:[уреди | уреди извор]

https://blog.directenergy.com/back-to-school-beginner-science-experiments-electricity-part-1/


Референце

  1. ^ Радојевић, Марина (2020). Физика 8, уџбеник за осми разред. Београд: Клет. стр. 155. ISBN 987-86-533-0557-4 Проверите вредност параметра |isbn=: invalid prefix (помоћ). 
  2. ^ Обадовић, Душанка; Ранчић, Ивана. Практикум jедноставних експеримената у настави физике. 
  3. ^ Обадовић, Душанка; Ранчић, Ивана. Практикум jедноставних експеримената у настави физике.