Корисник:Rilentles/песак

С Википедије, слободне енциклопедије

Axiom verge[уреди | уреди извор]

Axiom Verge“(sa engl. -Ivica aksioma) je video igra žanra metroidvejnija američkog nezavisnog programera Tomasa Hapa. Igra je prvobitno objavljena u martu 2015. u Severnoj Americi i aprilu 2015. u Evropi i Australiji za PlayStation 4. Objavljena je u maju 2015. za Linuks, MacOS i Windows. PlayStation Vita verzija je objavljena u aprilu 2016. Verzije za Wii U[1][2] i Xbox 1[3] su objavljene u Severnoj Americi i Evropi u septembru 2016. Verzija za Nintendo Switch je objavljena u oktobru 2017[4].

Axiom Verge
Developer(i)Thomas Happ Games
Izdavač(i)Thomas Happ Games
Endžin(i)Microsoft XNA (Windows) / MonoGame (platforme koje nisu Windows)
PlatformePlayStation 4, Linuks, OS X, Windows, PlayStation Vita, Wii U, Xbox One, Nintendo Switch
IzlazakPlayStation 4: Severna Amerika: 31. mart 2015.

PAL region: 20. april 2015. Linux, OS X, Windows: 14. maj 2015. PlayStation Vita: Severna Amerika: 19. april 2016. PAL region: 20. april 2016. Vi U: 1. septembar 2016. Xbox One: 30. septembar 2016.

Nintendo Switch: 5. oktobar 2017.
Žanr(ovi)Metroidvejnija
ModifikacijeVideo-igra za jednog igrača
Kompozitor(i)Thomas Happ

Gejmplej[уреди | уреди извор]

„Axiom Verge“ je igra avanture u akciji, sa bočnim pomeranjem ekrana, gde igrač kontroliše Trejsa, naučnika koji, nakon što je pretrpeo parališuću povredu, budi se u drevnom i visokotehnološkom svetu. Igra se fokusira na akciju i istraživanje, sadrži preko 60 različitih predmeta i nadogradnji. Gejmplej pozajmljuje elemente iz klasičnih igara poput Metroida, Contre, Blaster Mastera, Bionic Commanda i drugih[5].

Zaplet[уреди | уреди извор]

Nakon što ga eksplozija u laboratoriji onesvesti, naučnik po imenu Trejs Ešenbrener[6] se budi na vanzemaljskom svetu Sudra. Na svom putu čuje misteriozan glas, pa se bori da dođe do njegovog izvora: ogromne, mehaničke glave po imenu Elsenova.

Kada Trejs aktivira filter snage kako bi delimično obnovio Elsenovu, ona objašnjava da svemir čini mnogo svetova koji su razdvojeni olujom zvanom Rupa. Davno, čovek po imenu Atetos došao je na Sudru kroz Rupu i istrebio njen narod koristeći patogen, opasan virus koji ne samo da može da uništi, već i značajno ojača nečije oružje, moć itd. Jedini koji su preživeli pandemije bili su Rusalki, rasa mehaničkih divova poput Elsenove.

Trejs aktivira legiju dronova kako bi potpuno popravio Rusalki. Na svom putu ka Rusalki po imenu Ofelija, Trejs doživljava halucinacije i pada u nesvest. Dok je bez svesti, Trejs se seća da je nakon eksplozije u laboratoriji ostao na Zemlji i objavio teorije koje su bile ismejane od strane naučne zajednice, što mu je donelo nadimak „Atetos“. Ofelija priznaje da je Trejs zapravo još jedan klon Atetosa u mlađem dobu. Trejs izražava nepoverenje prema Rusalki i zahteva razgovor s Atetosom, ali Elsenova odgovara tako što ubija Trejsa daljinskim upravljačem.

Ofelija oživljava Trejsa, i oni sklapaju dogovor gde će Rusalki pustiti Atetosa da živi ako Trejs jednostavno isključi svoj atraktor Rupe. Trejs pronalazi Atetosa, a potom otkriva da je Sudra nekada predstavljala vrata ka veoma naprednom vanzemaljskom svetu. Međutim, kada je Atetos stigao, Sudranci su prestali da razumeju svoju ulogu i sada su čuvali svoju tehnologiju s verskim poštovanjem. Atetos je planirao da vrati ovu vanzemaljsku tehnologiju na Zemlju bez obzira na sve, pa je istrebio Sudrance kako ga ne bi ometali. Međutim, preživljavanje Rusalki zaustavilo je Atetosov plan. Umesto da takvi moćni neprijatelji slobodno lutaju svemirom, Atetos je privukao Rupu kako ne bi mogli napustiti Sudru.

Trejs odlučuje da se bori protiv Atetosa i uništava privlačnik Rupe uz pomoć Elsenove, ovaj put u potpunosti obnovljene moći. Međutim, Elsenova tvrdi da je Atetos previše opasan i krši svoje obećanje ubivši ga. Rusalki kažu Trejsu da će ga sada vratiti kući i prisilno ga uspavljuju.

Trejs se budi natrag na Zemlji nakon nesreće u laboratoriji, otkrivajući da je istorija promenjena, tako da ga eksplozija nije ni povredila. Međutim, Trejs razvija opsesiju da se vrati na Sudru i napušta posao kako bi istraživao to. Ako igrač završi igru s visokim stepenom završetka, upravo kada je Trejs o uspehu svog istraživanja, sam Atetos se pojavljuje. Kaže Trejsu da je „vreme da se probudi“, i puca u njega.

Razvoj i izdanja[уреди | уреди извор]

„Axiom Verge“ je nezavisni projekat inženjera iz Petroglyph Games-a, Toma Hapa, koji je radio na igrama poput „End of Nations“, „NFL Street“ i serije „Tiger Woods PGA Tour[5]. Happ je takođe radio na projektu za Game Boy Advance pod imenom Orn, mali Metroid fanprojekat[7]. On je jedini programer, umetnik i muzičar igre, i počeo je da radi na njoj u martu 2010. godine kao sporedni projekat[5].

Alfa verzija igre je podneta na takmičenje Dream Build Play 2012. godine 15. maja[8]. Igra se prvobitno očekivala da će biti izdata za Microsoft Windows i Xbox 360 2013. godine, ali je na kraju odložena. 2014. godine[9], „Axiom Verge“ je uključen u listu Indie Statik's Top 100 najiščekivanijih indie igara 2014. godine. U aprilu 2014. godine je objavljeno da će „Axiom Verge“ biti izdat za PlayStation 4 i PlayStation Vita početkom 2015. godine. 14. maja 2015[10]. godine, „Axiom Verge“ je izdat za Linuks, Microsoft Windows i OS X[11]. PlayStation Vita verzija igre je izdata u Severnoj Americi 19. aprila 2016. godine, a u Evropi narednog dana[12].

U martu 2015. godine je otkriveno da je verzija za Wii U prvobitno bila razmatrana, ali nije bila moguća u tom trenutku zbog tehničkih problema, posebno sa enginesom igre, MonoGame, koji nije imao nativnu podršku za Nintendovu platformu[13]. Međutim, Nintendo je bio zainteresovan za to da „Axiom Verge“ dođe na Wii U[14]. U martu 2016. godine je potvrđeno da će igra konačno stići na Wii U[15], i bila je planirana za izlazak 1. septembra 2016. godine u Severnoj Americi i Evropi[16]. Tomas Happ je prvobitno nameravao da uključi otključavanje kostima Samus Aran u verziji za Wii U, ali Nintendo nije odobrio[17]. U jednom trenutku je takođe razmatrana verzija „Axiom Verge“ za Nintendo 3DS[18]. Tomas Happ je izjavio nakon što je Nintendo Switch bio otkriven da se nada da će Nintendo poslati razvojni kit kako bi mogao da počne da portuje „Axiom Verge“ na Switch[19]. Port je kasnije potvrđen zajedno sa posebnim, fizičkim Multiverse izdanjem[20].

U oktobru 2015. godine, Thomas Happ Games je sarađivao sa IndieBox-om, mesečnom pretplatničkom uslugom, kako bi kreirao posebno dizajnirano, fizičko izdanje „Axiom Verge“ igrice. Ovo limitirano, pojedinačno numerisano, kolekcionarsko izdanje uključivalo je USB flash drajv sa DRM-free kopijom igre, zvanični soundtrack, uputstvo za igru, Steam ključ i nekoliko ručno pravljenih kolekcionarskih predmeta[21]. Velika potražnja za ovom fizičkom verzijom dovela je do pada IndieBox-ove internet stranice[22].

Šest godina nakon njegovog prvobitnog izdanja, „Axiom Verge“ je dobio ažuriranje sa dodatnim sadržajem 2021. godine, koje je uključivalo novi režim igre koji nasumično raspoređuje lokacije predmeta. Ažuriranje je bila saradnja između Happa i „speedrunning“ zajednice „Axiom Verge“-a, koja je nezvanično razvila mod za ovaj režim igre i želela da ga zvanično doda u igru[23][24].

Multiverzum izdanje[уреди | уреди извор]

U februaru 2017. godine, španski distributer igara BadLand Games najavio je da sarađuje sa Tomasom Happom kako bi objavili „Axiom Verge“ kao prodajno izdanje. Osim standardnog prodajnog izdanja samo za Playstation 4, posebno, limitirano izdanje „Axiom Verge: Multiverzum Edicija“ trebalo je biti dostupno za Playstation 4, Playstation Vitu i Wii U tokom druge četvrtine 2017. godine kako u Severnoj Americi tako i u Evropi. Multiverzum Edicija bi uključivala fizičku kopiju igre, luksuznu knjižicu sa komentarima developera i umetničkim delima, poster sa dve strane i dokumentarac o kreiranju na Blu-ray disku (inicijalno najavljen kao DVD). BadLand Games je očekivao da će kasnije objaviti Multiverzum Ediciju za druge platforme[25][26].

U junu 2017. godine, potvrđeno je da će Multiverzum Edicija biti objavljena širom sveta u avgustu naredne godine, i biće dostupna i za Nintendo Svič sa ekskluzivnim soundtrack CD-om[20]. Međutim, iz nepoznatih razloga, izdanje je odloženo do 17. oktobra 2017. Te datume takođe nisu poštovali, i konačno je, Multiverzum Edicija objavljena 21. novembra 2017. u Severnoj Americi. Evropsko izdanje se desilo 29. januara 2018. Fizičko izdanje verzije za Wii U distribuirala je kompanija Limited Run Games 29. marta 2019[27].

Odziv[уреди | уреди извор]

Agregatni rezultat
Agregator Rezultat
Metacritic PlayStation 4: 84/100[28]

PC: 80/100[29]

PlayStation Vita: 78/100[30]

Wii U: 89/100[31]

Xbox One: 85/100 Nintendo Switch: 87/100[32]

Rezultati
Publikacija Rezultat
Destructoid 7.5/10[33]
Game Informer 9.25/10[34]
GameRevolution 4/5[35]
GameSpot 8/10[36]
Giant Bomb 5/5[37]
IGN 7.9/10[38]

„Axiom Verge“ je uglavnom dobila pozitivne recenzije po izlasku, pri čemu su pohvale posebno usmerene ka njenom okruženju, oružjima, borbenim bitkama protiv bosova, kontroli, nadogradnjama i tajnama koje sadrži. Agregatni sajt recenzija Metacritic dao je verziji za Playstation 4 ocenu od 84/100 na osnovu 61 recenzije[28].

Džef Gerstman iz Giant Bomb-a dao je igri savršenu ocenu, hvaleći njen ogroman izbor oružja, kao i njene zadovoljavajuće i vredne nadogradnje. Takođe je pohvalio igru što podstiče igrače da dostignu 100% završetak, zvuk i vizuale koji se razvijaju na značajan način dok ostaju slični onima iz ere 8-bitnih i 16-bitnih igara. Što se tiče težine igre, naveo je da „čini stvari izazovnim bez preterane frustracije“. Sažeo je recenziju rekavši da „Ako ste ikada bili zainteresovani za ovaj tip akcione avanture, 'Axiom Verge' je izuzetno sjajna igrica“.[38]

Piter Braun iz GameSpot-a dao je igri ocenu 8/10, hvaleći njenu visoku vrednost ponovnog igranja, iznenađujuću i nagrađujuću priču, povremeno zadivljujući pejzaž, kao i okruženje koje, kako je rekao, „unosi snažnu mešavinu radoznalosti i straha“. Takođe su pohvaljeni i tajne igre, veliki izbor oružja i muzička podloga. Posebno je pohvalio jedno od oružja, Adresni Poremećaj, nazivajući ga „jednim od najinteresantnijih oružja ili alata koje sam ikada video u igri“. Sažeo je recenziju rekavši da „Axiom Verge jeste igra koju je lako zavoleti jer pogađa toliko mnogo visokih tonova. Uzima model Metroidvanije i dodaje slojeve inventivnosti koji su sami po sebi u klasi za sebe. Nije preterivanje reći da je „Axiome Verge“ bolja od igara koje su je inspirisale, jer je tako inventivna i pažljivo izrađena“.[37]

Marti Sliva iz IGN-a dao je igri ocenu 7.9/10. Dok je hvalio zadovoljavajući napredak likova, izazovne borbe sa bosovima, responsivnu kontrolu i odličan osećaj kretanja i borbe, kritikovao je zaboravljivu priču, likove sa kojima se ne može povezati i dizajn mape koji se nikada ne razvija tokom igre i ometa istraživanje. Dodao je da igra nema dovoljno dalekih i zapamćenih regiona. Takođe je kritikovao igru zbog previše sličnosti sa serijalom Metroid i zbog nedostatka jasnog cilja.[39]

Časopis Entertainment Weekly dao je igri ocenu „A−“[40] i igru uvrstio na svoju listu „10 najboljih igara 2015. godine“.[41]

Tomas Ela iz Hardcore Gamer-a dao je igri ocenu 4/5 i opisao je kao „2D side-scrolling igru sa ogromnim, otvorenim svetom podeljenim u različite prostorije, izborom oružja i nadogradnjama i mapom prikazanom u rešetki za lakše praćenje gde ste bili i gde biste mogli da idete sledeće“.[42]

U recenziji „Axiom Verge“ u Black Gate-u, Met Draut je rekao da je „Axiom Verge“ prava poslastica za igranje i da je dostojan je naslednik igara iz prošlosti. Takodje je dodao : „Putovanje kroz svet Sudre, borba protiv neprijatelja, istraživanje novih područja i sakupljanje novih oružja sa različitim moćima je veoma zabavno. Igra vas izaziva da preživite ovaj svet pun neprijatelja i zamki koje pokušavaju da vas ubiju, ostavlja vas sa osećajem postignuća, posebno nakon poraza posebno teškog neprijatelja. Kao jedini developer, Tomas Hap je stvorio igru koja igrača uvlači u sjajnu avanturu, zanimljivu premisu i fantastičan soundtrack.“[43]

Nagrade[уреди | уреди извор]

Lista nagrada i nominacija
Nagrada Kategorija Rezultat Referenca
The Game Awards 2015 Najbolja nezavisna igrica Nominacija [44]

Nastavak[уреди | уреди извор]

Tokom Indie World prezentacije 2019. godine, Happ je otkrio da je u razvoju nastavak pod nazivom „Axiom Verge 2“, i planiran je da bude objavljen za Nintendo Switch u jesen 2020. godine[45]. U oktobru 2020. godine je najavljeno da je igra odložena za prvu polovinu 2021. godine. U maju 2021. godine, igra je ponovo odložena za Q3 2021[46]. godine. Igra je objavljena 11. avgusta 2021. godine[47]. Nova igrica se dosta razlikuje od stare, nasuprot toga što izgledaju jako slično, priča ima nove karaktere i ide u drugačijem smeru.

Reference[уреди | уреди извор]

  1. ^ Happ, Thomas (2016-08-15). „Feels Like Coming Home...”. Axiom Verge (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  2. ^ „Axiom Verge za Wii U”. web.archive.org. 2017-09-28. Приступљено 2024-05-10. 
  3. ^ Porter, Matt (2016-03-14). „Axiom Verge: Dolazak na Xbox 1 i Wii”. IGN (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  4. ^ Happ, Thomas (2017-10-05). „Nintendo Switch: Otvaranje E-prodavnice”. Axiom Verge (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  5. ^ а б в „Contra, malo Metroid-a, šta se dobije? Axiom Verge.”. GameSpot (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  6. ^ „Tviter Thomas Happ-a”. 
  7. ^ „Orn”. www.cs.rit.edu. Приступљено 2024-05-10. 
  8. ^ „Gamasutra - Konferencija za štampanje Axiom Verge-a”. web.archive.org. 2012-05-11. Приступљено 2024-05-10. 
  9. ^ „100 najiščekivanijih igrica 2014 - Indiebox”. web.archive.org. 2014-03-01. Приступљено 2024-05-10. 
  10. ^ „Axiom Verge: PS4, Vita”. PlayStation.Blog (на језику: енглески). 2014-04-30. Приступљено 2024-05-10. 
  11. ^ „Vesti”. Game Developer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  12. ^ „Axiom Verge: Dolazak igrice na PlayStation Vita”. Eurogamer.net (на језику: енглески). 2016-03-31. Приступљено 2024-05-10. 
  13. ^ „Dan Adelman objašnjava zbog čega Axiom Verge ne dolazi na Wii uredjaje”. Nintendo World Report. Приступљено 2024-05-10. 
  14. ^ Life, Nintendo (2015-06-01). „Nintendo želi Axiom Verge na svom sistemu”. Nintendo Life (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  15. ^ Life, Nintendo (2016-03-14). „Axiom Verge potvrdio dolazak na Nintendo”. Nintendo Life (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  16. ^ Life, Nintendo (2016-08-15). „Axiom Verge: Dolazak na Wii U e-prodavnicu”. Nintendo Life (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  17. ^ Life, Nintendo (2016-09-07). „Samus kostim za malo na Axiom Verge portu”. Nintendo Life (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  18. ^ „Kreator Axiom Verge-a i dalje zainteresovan da igrica oživi na 3DS uredjaju”. Nintendo World Report. Приступљено 2024-05-10. 
  19. ^ „Hibrid Switch konzola za Axiom Verge”. web.archive.org. 2020-11-08. Приступљено 2024-05-10. 
  20. ^ а б Life, Nintendo (2017-06-08). „Axiom Verge: Multiverzum edicija”. Nintendo Life (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-10. 
  21. ^ Happ, Thomas (2015-10-01). „Axiom Verge Indie Box!!”. Axiom Verge (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  22. ^ „Dokumentacija crash-a”. 
  23. ^ published, Shaun Prescott (2021-01-15). „Axiom Verge: iznenadni mod za randomizaciju”. PC Gamer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  24. ^ „Axiom Verge postaje sofisticiran”. Kotaku (на језику: енглески). 2021-01-15. Приступљено 2024-05-11. 
  25. ^ „BadLand Games ugovor sa Thomas Happ-omda objavi boxed Axiom verge”. web.archive.org. 2017-03-01. Приступљено 2024-05-11. 
  26. ^ „Destructoid: Axiom Verge”. 
  27. ^ „Axiom Verge: Fizičko izdanje za Wii”. Eurogamer.net (на језику: енглески). 2019-03-15. Приступљено 2024-05-11. 
  28. ^ а б „Axiom Verge: PlayStation kritika”. www.metacritic.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  29. ^ „Axiom Verge PC kritika”. www.metacritic.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  30. ^ „Axiom Verge PlayStation Vita kritika”. www.metacritic.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  31. ^ „Axiom Verge Wii kritika”. www.metacritic.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  32. ^ „Axiom Verge Xbox kritika”. www.metacritic.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  33. ^ „Destructoid recenzija” (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  34. ^ „Gameinformer recenzija”. 
  35. ^ „Gamerevolution recenzija” (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  36. ^ „Gamespot recenzija”. 
  37. ^ а б „Game revolution: Axiom Verge”. GameSpot (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  38. ^ а б Mar. 30, Jason Oestreicher |; 2015 5:01am (2015-03-30). „Giant Bomb: Axiom Verge recenzija”. Giant Bomb (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  39. ^ Sliva, Marty (2015-03-30). „IGN: Axiom Verge recenzija”. IGN (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  40. ^ „'Axiom Verge' recenzija: Oživljavanje radosti, frustracije i istraživanja”. EW.com (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  41. ^ „10 najboljih igara 2015. | EW.com”. web.archive.org. 2022-05-06. Приступљено 2024-05-11. 
  42. ^ „Hardcore Gamer recenzija”. 
  43. ^ „Axiom Verge: Retro gejming vrhunac – Black Gate” (на језику: енглески). 2017-09-21. Приступљено 2024-05-11. 
  44. ^ „Nominovani | The Game Awards 2015”. web.archive.org. 2015-11-14. Приступљено 2024-05-11. 
  45. ^ Reiner, Andrew (2021-08-11). „Axiom Verge 2 dolazak na Switch 2020.”. Game Informer (на језику: енглески). Приступљено 2024-05-11. 
  46. ^ „Axiom Verge 2 odložen za Q3 2021”. Gematsu (на језику: енглески). 2021-05-25. Приступљено 2024-05-11. 
  47. ^ „Axiom Verge 2 za PS4, Switch i PC”. Gematsu (на језику: енглески). 2021-08-11. Приступљено 2024-05-11. 

Literatura[уреди | уреди извор]

Spoljašnji linkovi[уреди | уреди извор]

Oficijalni vebsajt