Корисник:Vestica33/песак

С Википедије, слободне енциклопедије

Jonizovana voda[уреди | уреди извор]

Jonizovana,(lat. ionized) odnosno alkalizovana voda, je voda čija je pH vrednost veća od 7, dok je obična voda neutralana, sa pH vrednošću 7. Kao što smo svi učili iz hemije, pH je mera koncentracije jona hidrogena u vodenom rastvoru. Vrednost pH manje od 7 se smatraju kiselim, dok su one veće od 7 slane i bazne. Ponekad, zbog previše unosa kisele hrane, naše telo proizvodi više kiselina, što može rezultirati nekolicinom zdrastvenih problema. Zato je za bolje zdravlje vitalno da imamo izbalansiran pH nivo, odnosno 7,4 (srednje bazni).[1]

Voda je izvor zivota

Voda[уреди | уреди извор]

Hemijska formula vode je H2O, što znači da jedan njen molekul čine dva atoma vodonika i jedan atom kiseonika. Voda je supstanca bez mirisa, ukusa i boje, čija je mehanička gustina 1 g/cm3.

U zаvisnosti od temperаture i pritiskа, rаstojаnjа između pojedinih molekulа vode su mаnjа ili većа, а veze među njimа jаče ili slаbije, pа se vodа jаvljа u više agregatnih stаnjа: čvrsto (led), tečno i gаsovito (para). Prelаzаk vode iz jednog agregatnog stаnjа u drugo postiže se povećаnjem  ili smаnjenjem temperаture. Vodа prelаzi u gаsovito stаnje zаgrejаvаnjem do temperаture od 100°C. Prelаzаk vode iz tečnog u gаsovito agregatno stаnje se nаzivа ispаrаvаnje. Čvrsto аgregаtno stаnje se postiže hlаđenjem do temperаture od 0°C. Mаnje je poznаto dа vodа delimično ispаrаvа i nа nižim temperаturаmа od 100°C, аli ne u velikim količinаmа. Ovo ispаrаvаnje omogućuje dа vodа neprestаno kruži u prirodi, iz zemlje kа oblаcimа, pа potom nаzаd u vidu kiše i drugih pаdаvinа. Sneg je tаkođe vodа, pošto je svаkа pаhuljica kristаl ledа mаlih dimenzijа. Prelаz vode iz čvrstog u gаsovito stаnje nаzivа se Sublimаcijа.

Iako naizgled jednostavan, molekul vode očito ima veoma kompleksan sastav jer voda ima – verovali ili ne – čak 69 svojstava [vidi ref. 1, (phase anomalies = 12, densityanomalies = 22, material anomalies = 14, thermodynamic anomalies = 11, physicalanomalies = 10)] po kojima su njena ponašanja sasvim drugačija od onih koja karakterišu druge supstance u sličnim uslovima.

Anomalije vode[уреди | уреди извор]

Anomаlijа vode koja ima ključnu važnost zа život je njeno svojstvo dа najveću gustinu ima na +4°C, tako da led (0°C), tj. voda u čvrstom stanju, imа mаnju gustinu od vode u tečnom stаnju. Ovo je razlog što se vodene površine zalede po površini, a sav podvodni biljni i životinjski svet normalno nastavlja život u vodi ispod leda. Štaviše, sloj leda i snega koji po njemu eventualno napada postaje svojevrsna izolacija i  štiti vodu od daljeg  zaleđivanja. Kada bi se voda prilikom mržnjenja ponašala “normalno”, život bi bio nemoguć. Obzirom na ekološke međuzavisnosti, ovo je veoma važno i za ostatak živog sveta. Osim toga, ova pojava omogućuje da reke nesmetano teku ispod leda. Kada bi reka bila skroz zaleđena na nekom delu svog toka, pristižuća (nezaleđena) voda morala bi da potraži novi put … i eto poplava i bez kiše. …[2]

Kao gas, voda je jedan od najlakših poznatih, kao tečnost mnogo je gušća nego što «bi trebalo» dok je u čvrstom stanju mnogo lakša nego što se očekuje u poredjenju sa njenim tečnim oblikom. Iako atipična po svojim osobinama, voda je najrašireniji oblik supstance u tečnom stanju na Zemlji. Konkretno, visoka sila kohezije (privlačna sila istovrsnih molekula) rezultuje visokom temperaturom isparavanja-kondenzacije i niskom tačkom zamrzavanja-topljenja tako da se mi i naša planeta praktično «kupamo» u tečnoj vodi. Visok procenat vode u svim bio-strukturama očito je neslučajan jer, npr, veliki toplotni kapacitet i visoka toplotna provodnost vode uz veoma visok sadržaj vode u organizmu doprinose mogućnosti termoregulacije, odnosno vrlo efikasne kontrole telesne temperature.

Sposobnost vode da pamti[уреди | уреди извор]

Jedna od osobina vode koja je korelativna sa njenom strukturom je njena dielektrična konstanta /2./ čiju vrednost današnja nauka sa lakoćom može pratiti do četvrte decimale, a što nam omogućuje uporednu analizu njenih energetskih stanja i odgovarajućih svojstava. Nadalje, svaki molekul vode emituje (i apsorbuje) elektromagnetne signale u vrlo širokom spektru frekvencija što takodje omogućuje istraživanja svojstava vode – kako onih dobro poznatih – tako i onih najkontroverznijih. Pošto su atomi unutar molekula vode jonizovani, tj. imaju naelektrisanja koja čine mini-dipole, usled vibracija koje nastaju od energije iz okruženja, oni emituju elektromagnetne talase u mikrotalasnom području. Rastojanje atoma vodonika i kiseonika je toliko da molekul vibrira u infracrvenom opsegu pri čemu je talasna dužina oko 3.2 mikrometra. Usled interakcije (ekscitacija) vidljive svetlosti sa elektronima u višim energetskim nivoima atoma kiseonika, ti elektroni (relaksacija) emituju fotone frekvencije od oko 10^15 Hz. To je najveća učestanost molekula vode. Više frekvencije generišu složenije forme – molekule povezane u veće grupe – tzv. klastere, koje može sačinjavati i nekoliko stotina molekula pri čemu različite strukture, analogno svom nivou složenosti, generišu odgovarajuće, uglavnom vrlo široke i složene spektre elektromagnetnih signala tako da voda «kao da nije voda …».

Savremena merenja i eksperimenti [npr. 2,3,4,5] potvrdjuju sposobnost vode da pamti informacije kao i mogućnost homeopatskih lekova da memorisane signale prenesu organizmu putem rezonantnih procesa. Nažalost ova eksperimentalno utvrdjena realnost ne može se objasniti klasično-čestičnom (fermionskom) strukturom vode (protoni, neutroni,…) predstavljene hemijskim jedinjenjem kiseonika i vodonika nego samo njenom «dubljom» energetskom strukturom koju sačinjavaju tzv. Bozoni, čestice (nosioci polja osnovnih fizičkih sila) koje tvore simetrično sastavljena kvantna stanja, dakle materijalnom strukturom sazdanom od fotona – odnosno «svetlosti»!

O tome kako medjusobno komuniciraju ćelije, uz naučne sugestije koje nas vode ka usvajanju ideje o telu kao energetskom sistemu, a ne kao zbiru materije, tj. sistemu gde rad tela vode skriveni kvantni procesi, a materija je tek njihov prekrivač, vidljivi glasnik nevidljivih zbivanja. Zainteresovani mogu naći u tekstu «Svetlost na tragu duha»[3]

Walter Russell[уреди | уреди извор]

Walter Russell proveo je prvu polovinu svog života kao slikar portreta, arhitekta, kompozitor, kipar i filozof. Godine 1920, objavljivanjem svoje tabele Periodnog sistema elemenata kojim je proširio i dopunio prethodni Mendeljejev sistem, predvideo je postojanje deuterijima i tricijuma (izotopi vodonika), kao i transuraniumskih elemenata kao što su plutonijum i neptunijum. Do 1927.godine eksperimentišući u «Westinghouse Lamp Laboratories», uspeo je transmutirati (preobraziti, pretvoriti) vodu u 17 različitih supstanci !? Iako njegove ideje nikada nisu prihvaćene od strane šire naučne javnosti, na bazi svojih naučnih radova, nakon što su u nekoliko laboratorija izolovana sva četiri nova elementa koje je predvideo, Američka akademija nauka dodelila mu je titulu doktora 1941. godine. U kasnijim godinama svog života, dr. Russell je objavio nekoliko knjiga o načelima transmutacije elementa a zatim se posvetio svojim novim naučnim principima ekoloških sistema i tehnologijama slobodne energije. Umro je 1963. godine u 92. godini života. Objavljujući vest o tome, Walter Cronkite, američki novinar, najpoznatiji kao voditelj večernjih vesti na TV CBS, komentarišući Russellovu smrti, nazvao ga je “… Leonardo da Vinči našeg vremena”.

Godine 1927, Walter Russell je objavio knjigu “The Universal One”,[1] u kojoj je tadašnjem naučnom establišmentu pokušao objasniti svoje kosmičke zakone. To mu nije uspelo u potpunosti pa je narednih dvadeset godina razradjivao svoje ideje a rezultat je knjiga “The Secret of Light”, koju je objavio 1947. godine. U osnovi, W. Russell je osoba koja je imala izuzetno napredna shvatanja ali ona nikada nisu prihvaćena od strane zvanične naučne javnosti. Čak ni danas.

Russell-ov Periodni sistem elemenata ima muzičko-spiralno-vrtložnu strukturu zbog čega neodoljivo asocira na razmišljanja Viktora Schaubergera ali neka stručna analiza niti direktna veza izmedju njihovih radova nikada nije napravljena. Ovde posebno naglašavam činjenicu da Tabela periodnog sistema elemenata Waltera Russella predstavlja dvodimenzionalni prikaz trodimenzionalnog koncepta četverodimenzionalne realnosti.Sastoji se od 9 oktava, tj. perioda energetskog talasa gde svaki hemijski element ima svoje mesto u tom TALASU cikličnih, prostorno – vremenskih promena.

O tome u kolikoj meri su njegove ideje bile napredne govore reči jednog od najvećih naučnih genija naše civilizacije – Nikole Tesle.

Zaista je više nego interesantno da su se ova dva velikana naučne misli sreli i razmenili mišljenja. Tačan datum njihovog sastanka nikada nije utvrdjen, ali je ipak sasvim nesporno da su se sreli i razmenili svoje ideje, shvatanja i do detalja raspravili svoje kosmogonije. Tesla je prepoznao mudrost i snagu Russell-ovih učenja i pozvao ga «da zaključa svoje znanje na neko sigurno mesto tokom narednih 1000 godina – sve dok čovečanstvo ne postane spremno za tako nešto».

Jonizovana voda u našim životima[уреди | уреди извор]

Stabilan nivo pH vrednosti u organizmu je neophodan za zdravlje. Loš način ishrane, stres i nezdrave navike mogu dovesti do disbalansa pH vrednosti u organizmu. Zato je najjednostavniji način da popravite ovaj disbalans da počnete da pijete jonizovanu vodu umesto obične ili čak flaširane i uskoro ćete videti rezultate. Ljudski organizam obično teži ka kiselosti, jer više jedemo kiselu hranu. Samim tim, zbog balansiranja pH vrednosti u organizmu, je neophodno da se ta kiselina neutrališe. To možemo učiniti samo pijenjem 8-10 čaša jonizovane vode dnevno. Nepravilan pH balans u organizmu može izazvati razne zdravstvene probleme poput grčeva u mišićima, nesanice, loše probave, akni itd. Visok nivo kiseline u organizmu može oštetiti vitalne organe. Jonizovana voda je odlično rešenje za prevenciju ovakvih problema.[4]

Jonizovana voda je veoma alkalna, ima visok potencijal u redukciji oksidacije, što znači da deluje negativno. Molekuli vode u telu ne kreću se pojedinačno, već su koncentrisani u sveze (klastere). Ovi klasteri kod obične vode sastoje se u proseku od oko 12 molekula. Pošto je ova sveza prevelika, voda ne dopire do svih ćelija u organizmu. Pravljenjem ovih sveza sa duplo manje molekula, omogućava im se da oni prodru i tamo gde obična voda ne bi uspela.

Ova voda ima u proseku duplo manju svezu molekula (klastera), pa se njeno pravljenje tj. restrukturiranje naziva "vlaženjem vode". Jonizovana voda deluje na rak na tri načina: kao antioksidans neutrališe slobodne radikale (reaktivne atome kiseonika) i tako ih čini slobodnim molekulima kiseonika koji su onda na raspolaganju ćelijama kancera. Pošto kancerozne ćelije ne podnose kiseonik i kad se njegov molekul (sa hidroksil jonima) nađe u njima on im isporučuje elektron više i čini ih alkalnim. Za razliku od hidrogen-peroksida, koji dodaje telu molekul kiseonika više, jonizovana voda oslobađa molekule koji su već u telu. Pijenje vode koja ima visok alkalni pH, zbog njenog svojstva da "raskiseli" sredinu, može biti pomoć u prevenciji kancera. U Aziji se alkalna voda redovno daje pacijentima i smatra se regularnim delom mnogih terapija u lečenju kancera.

Jonizovana voda sa manjim grupama molekula pomoću električne energije tako uklanja mnoštvo toksičnih otpadnih produkata iz tela odnosno ćelija.

Svi smo svesni posledica konzumacije nečiste vode. Danas su mnogi zdravstveni problemi izazvani ili pogoršani upravo pijenjem obične vode iz česme, koja nije čista. Zato će zamena „obične“ vode jonizovanom poboljšati vaše zdravstveno stanje na sledeće načine:

1. Gorušica

Gorušica je relativno čest problem. Javlja se kad se u želucu nađe previše kiseline. Kod gorušice želudačna kiselina se vraća kroz ždrežo i jednjak. Prema jednom istraživanju, jonizovana voda može biti Vaš najbolji prijatelj ako patite od gorušice. Očigledno je da kisela voda doprinosi pogoršanju ovog stanja.

2. Smanjuje „loš“ holesterol

Visok nivo holesterola izaziva pojavu plaka, arteriosklerozu i nekoliko drugih srčanih polesti. Povećan nivo holesterola počinje da se skuplja u venama i arterijama i izaziva njihovo zagušenje. Jonizovana voda ima antioksidanta dejstva i pH vrednost od 8.8, što sprečava taloženje lošeg holesterola. Takođe, jonizovana voda razlaže nataloženi holesterol u krvnim sudovima i poboljšava cirkulaciju.

3. Antioksidans

Antioksidansi sprečavaju oštećenje ćelija tako što uništavaju slobodne radikale u telu. Antioksidantna svojstva jonizovane vode mogu biti prevencija za mnoge zdravstvene probleme tako što uništavaju prisutne slobodne radikale u našem organizmu. To sprečava prevremeno starenje, loše stanje kože i pojavu karcinoma, kao i pojavu srčanih oboljenja i problema sa imunim sistemom. Takođe pomaže u topljenju masnih naslaga.

5. Mršavljenje

Povećani trend konzumacije brze hrane dovodi do problema sa prekomernom težinom, koji dalje vode težim zdravstvenim problemima. Ukoliko želite da izgubite nekoliko kilograma, najjednostavniji način je da pijete jonizovanu umesto obične vode. pH jonizovane vode pomaže u neutralisanju pH vrednosti u organismu. Osim toga, jonizovana voda razlaže nataložene masnoće i sprečava njihovo ponovno skladištenje. Antioksidantna dejstva jonizovane vode pomažu u izbacivanju toksina iz organizma i istovremeno nam povećavaju nivo energije. Istraživanja su pokazala da održavanje neutralnog pH nivoa u telu od oko 7.4 sprečava gojaznost i pomaže u gubitku telesne težine.

6. Bolja hidratacija

Voda je neophodna za život. Samim tim, organizam mora biti dobro hidriran. Dobra hidratacija ne samo da potpomaže zdravlje naših organa, već čini i kožu znatno lepšom. Jonizovana voda bolje hidrira nego obična; zato, zbog bolje hidratacije, preporučljivo je da običnu vodu zamenite jonizovanom. Naravno, postavlja se pitanje zašto je jonizovana voda bolja od obične kad je u pitanju hidratacija. Odgovor leži u činjenici da je jonizovana voda čistija i molekuli u njoj su manji, što znači da ih ćelije lakše apsorbuju, odnosno da brže prolaze kroz ćelijske membrane nego obična voda.

7. Kamen u bubregu

Jonizovana voda može sprečiti pojavu ili pomoći kod razbijanja postojećeg kamenja u bubrezima. Kamen u bubregu nastaje od slanih soli i minerala. On znatno utiče na sve delove urinarnog trakta i zato je važno sprečiti njegov nastanak. Konzumacija jonizovane vode sprečava nastanak kamena u bubregu tako što neutrališe kiseline u telu. Redovna konzumacija jonizovane vode takođe može pomoći u razlaganju kamena u bubregu povećavanjem baznosti u telu.

8. Artritis/giht

Artritis se može definisati kao upala zglobova. Giht je vrsta artritisa kada se mokraćna kiselina nakupi u zglobovima, što rezultira ukočenim, upaljenim i bolnim zglobovima. Pijenje jonizovane vode pomaže u neutralisanju pH vrednosti u organizmu i snižava nivo nakupljene kiseline u zglobovima i tako sprečava i pomaže kod simptoma artritisa i gihta.

9. Dijabetes

U poslednje vreme, dijabetes se javlja kod sve više ljudi. Konzumacija jonizovane vode može stabilizovati nivo glukoze u krvi. Ovakva voda kontroliše nivo šećera u krvi tako što stimuliše proizvodnju insulina. Insulin ima visoku pH vrednost i kontroliše iskorišćeni šećer i ugljene hidrate u organizmu. Ako već imate dijabetes, svakako biste trebali da počnete da pijete jonizovanu vodu. Jonizovanu vodu i lekari često preporučuju kao dobar tretman za prevenciju i držanje dijabetesa pod kontrolom.

10. Detoksifikacija

Detoksifikacija je proces prirodnog čišćenja organizam. Toksini koje unosimo mogu izazvati mnoge opasne bolesti poput karcinoma, astme, Alchajmerove bolesti, dijabetesa, mentalne retardacije itd. Stoga je uklanjanje toksina iz tela imperativ. Postoji nekoliko vrsta lekova i suplemenata koji služe za detoksifikaciju, ali u poređenju sa njoma, brži i lakši način da dođete do istih rezultata jeste da pijete jonizovanu vodu. Redovno pijenje jonizovane vode znači i redovno eliminisanje toksina iz organizma.

11. Osteoporoza

Osteoporoza je bolset koja podrazumeva da su kosti toliko krhke da se mogu slomiti i prilikom lakšeg pada. Obično stariji ljudi pate od osteoporoze zbog manjka minerala u organizmu. Jonizovana voda sadrži minerale poput kalcijuma i magnezijuma, koji pomažu u prevenciji osteoporoze i održavaju kosti zdravim.

12. Oralno zdravlje

Kisela pljuvačka može izazvati razne dentalne probleme. Dok kiselost u ustima neprekidno utiče na zdravlje desni i zuba, kisela hrana štetno utiče na oralno zdravlje. Da bi se ovakvo stanje popravilo i sprečili problemi sa zdravljem usta, jonizovana voda je prava stvar. Sadržaj kalcijuma u jonizovanoj vodi takođe pomaže u ojačavanju zuba.

13. Karcinom

Karcinom je obično smrtonosna bolest. Jonizovana voda je dobra prevencija za karcinom jer sprečava rast i razvoj kancerogenih ćelija. Njena antioksidantna svojstva uništavaju slobodne radikale u organizmu i tako sprečavaju pojavu karcinoma. Kancerogene ćelije ne mogu da se razvijaju u baznoj sredini. Ovo je razlog zašto je jonizovana voda jedna od najboljih prevencija pojave karcinoma.

14. Psorijaza

Psorijaza je kožna bolest kod koje ćelije počinju da rastu na površini kože, čineći je crvenom, suvom, izazivaju svrab i perutanje. Smanjivanje kiselosti u telu može pomoći kod lečenja mnogih zdravstvenih problema, a psorijaza je jedan od njih. Lekari često preporučuju unos više baznih namirnica pacijentima koji pate od psorijaze. Zato konzumacija jonizovane vode može pomoći da se otarasite psorijaze tako što ćete izbalansirati pH nivo u organizmu. Jonizovana voda takođe detoksikuje vodu, što ima uticaja na smanjenje upaljene kože.

15. Povećava snagu i izdržljivost

Konzumacija jonizovane vode povećava nivo kiseonika u ćelijama i tako povećava nivo energije. Zato je jonizovana voda posebno dobra za sportiste kojima je potrebno više energije i izdržljivosti kod treninga.

16. Varenje

Jonizovana voda je izuzetno dobra za probavni sistem jer eliminiše sav „otpad“ i pomaže u pravilnijem funkcionisanju organa za varenje.

Mere predostrožnosti

Jonizovana voda je svakako odlična opcija da poboljšate zdravstveno stanje i rešite neke od navedenih zdravstvenih problema. Međutim, kao što znamo, preterivanje u bilo čemu uvek donese više štete nego koristi. Dugotrajna upotreba jonizovane vode može negativno uticati na normalni proces varenja, jer smanjuje nivo kiseline koja je potrebna da se hrana svari i apsorbuje.

Dodatno, ljudi koji pate od čira na nekom delu probavnog trakta obično imaju manjak stomačne kiseline, tako da povećan unos baznih namirnica može uništiti „dobre“ bakterije i povećati rizik od infekcije, lošeg varenja i pogoršati stanje čireva.

Navedene blagodeti jonizovane vode po zdravlje su svakako odličan razlog da običnu vodu zamenite jonizovanom. Ipak, pre nego što pređete na jonizovanu vodu, neophodno je da izmerite „kiselost“ svog organizma kako biste izbegli neželjene efekte. Takođe morate biti pažljivi kada birate vrstu jonizovane vode koju kupujete u prodavnici. Preporučljivo je da pažljivo pročitate instrukcije i deklaraciju proizvođača kako biste napravili pravi izbor.[5]

  1. ^ „jonizovana voda”. Приступљено {{замени:ТРЕНУТНИДАН}} {{замени:ТРЕНУТНИМЕСЕЦ}} {{замени:ТРЕНУТНАГОДИНА}}.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  2. ^ „anomalija vode”. Приступљено {{замени:ТРЕНУТНИДАН}} {{замени:ТРЕНУТНИМЕСЕЦ}} {{замени:ТРЕНУТНАГОДИНА}}.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  3. ^ „Svetlost na tragu duha”. Приступљено {{замени:ТРЕНУТНИДАН}} {{замени:ТРЕНУТНИМЕСЕЦ}} {{замени:ТРЕНУТНАГОДИНА}}.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  4. ^ „jonizovana voda”. Приступљено {{замени:ТРЕНУТНИДАН}} {{замени:ТРЕНУТНИМЕСЕЦ}} {{замени:ТРЕНУТНАГОДИНА}}.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)
  5. ^ „jonizovana voda”. Приступљено {{замени:ТРЕНУТНИДАН}} {{замени:ТРЕНУТНИМЕСЕЦ}} {{замени:ТРЕНУТНАГОДИНА}}.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |access-date= (помоћ)