Манастир Благовештење

С Википедије, слободне енциклопедије
Манастир Благовештење
Рушевине манастирске цркве испред испоснице
Опште информације
МестоЖдрело
ОпштинаПетровац на Млави
Држава Србија
Врста споменикарушевине манастира
Време настанкакрај 14. века
Тип културног добраСпоменик културе од великог значаја
Надлежна установа за заштитуРегионални завод за заштиту споменика културе Смедерево

Манастир Благовештење је некадашњи средњовековни манастир, чије се рушевине налазе уз десну обалу реке Млаве у зони улаза у Горњачку клисуру, из правца Петровца на Млави. Остаци манастира представљају део јединствене целине, која је обухватала шире подручје средњовековног града Ждрела.[1][2]

Манастирски комплекс[уреди | уреди извор]

Крст и натпис манастира Благовештење

Манастирски комплекс са пратећим објектима изграђена је на стеновитој косини која се каскадно спушта до пута, окружена са три стране литицама. У историјским изворима се помиње први пут 1428. године када бежећи пред угарском војском из манастира Дајше код Каоне у Благовештење долази монах познат под именом Инок из Далше.[3]. У Благовештењу је преписао Јеванђеље и писао летопис. Последњи пут се помиње у 17. веку, 1628. године. Читав комплекс је археолошки истражен 1981. и 1984. године, а упоредо су обављени и конзерваторско-рестауторски радови на читавом комплексу.

Манастирска црква[уреди | уреди извор]

Црква има основу у облику типичног моравског трикохонса са припратом на западу, па је датована у крај 14. века. Укупна дужина износи 12,5m, а ширина 6m (8,5m са конхама). Грађена је од притесаног камена, а дебљина зидова је 90cm. У средишту олтарске апсиде пронађена је дводелна камена часна трпеза. Јужна половина је, према падини, већим делом због одроњавања уништена. Простор у манастиру је доста скучен због природе терена. Издељен је потпорним зидовима у више нивоа на којима је откривено неколико помоћних манастирских објеката (трпезарија, пекара, пећ за керамику).

У пространој зазиданој пећини источно од цркве налази се испосница у три нивоа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Радовановић, Дејан М. [ttps://www.scribd.com/document/445247011/Dejan-M-Radovanovic-Arheoloska-Nalazista-Sa-Sakralnim-Sadrzajem-Na-Podrucju-Podunavskog-i-Branicevskog-Okruga Arheoloska Nalazista Sa Sakralnim Sadrzajem Na Podrucju Podunavskog I Branicevskog okruga]. стр. 245-246. Приступљено 27. 1. 2022. 

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Манастир Благовештење”. Завичајни музеј Хомоља. Приступљено 26. 1. 2022. 
  2. ^ „ОСТАЦИ МАНАСТИРА МИТРОПОЛИЈА И БЛАГОВЕШТЕЊЕ”. Регионални завод за заштиту споменика културе Смедерево. Приступљено 26. 1. 2022. 
  3. ^ М. Спремић, нав. дело, 99-101

Спољашње везе[уреди | уреди извор]