Птице Србије: процена величина популација и трендова гнездарица

С Википедије, слободне енциклопедије

Птице Србије: процена величина популација и трендова гнездарица, велике групе аутора[1] је књига настала да се научно обраде и сумирају знања стечена у познавању птица у савременом периоду (2008-2013). Књига је једна од важнијих стручних референци за све који проучавају птице у Србији.

Корица књиге

Опис и концепција[уреди | уреди извор]

Сличан подухват изведен је од тима наших орнитолога 2003. године, када је исто тако велика група аутора објавила прве савремене податке о птицама региона.[2] Тада је за Србију изведена листа од 333 признатих птица за локалну авифауну, од којих је 247 врста била гнездарица. Тада су подаци приказани сумарно за Србију и Црну гору, као тадашњу државну заједницу (СЦГ). Нешто смањен број у односу на раније листе (и до 353 врсте увршћене у списак птица које би биогеографски припадале фауни Србије) аутори објашњавају потребом да се дотадашња листа "очисти" од врста које су раније укључене у списак на основу присуства на неким од законских докумената, а којих реално нема у Србији. Овај рад значајан је и због детаљног описа типова станишта у којима птице код нас живе.

Тај прелиминарни рад требало је усавршити и надопунити новим, савременим подацима. И орнитологија као наука се постепено развија, са растућим бројем посматрача птица и стручњака. Том сумирању резултата послужила је актуелна књига "Птице Србије: процена величина популација и трендова гнездарица" објављена 2015. године у Новом Саду.

Методологија[уреди | уреди извор]

Обрада птица и увршћивање у актуелну листу одвијало се по строго утвђеној методологији. Птице су подељене у следеће групе:

  • Ретке и врло ретке врсте гнездарица,
  • Обичне и бројне, редовне врсте гнездарица,
  • Честе, веома честе, редовне врсте гнездарица.

Гледао се и тренд популација (да ли је стабилан, опадајући или флуктуира), а такође и обрађеност по врстама (као добар, средњи и лош), т. ј. ниво знања којим се располаже о појединим птицама.

Списак птица Србије према овој публикацији садржи 240 врсте, што се обзиром на стручност аутора може сматрати званичним бројем врста птица гнездарица у Србији. Број укупно посматраних врста (пролазнице, луталице) је нешто већи.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ Препоручено цитирање: Пузовић, С., Радишић, Д., Ружић, М., Рајковић, Д., Радаковић, М., Пантовић, У., Јанковић, М., Стојнић, Н., Шћибан, М., Туцаков, М., Гергељ, Ј., Секулић, Г., Агоштон, А. и Раковић, М. (2015): Птице Србије: процена величина популација и трендова гнездарица 2008-2013. Друштво за заштиту и проучавање птица Србије и Природно-математички факултет, Департман за биологију и екологију, Универзитет у Новом Саду, Нови Сад
  2. ^ Puzović, S. et al. (2003): Ptice Srbije i Crne Gore – veličine gnezdilišnih populacija i trendovi: 1990-2002. Ciconia, Vol. 12. Glasnik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Vojvodine, Novi Sad

Види још[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]