Птоломејски декрет

С Википедије, слободне енциклопедије
Камен из розете

Птоломејски декрет је законик донет од стране староегипатских свештеника током династије Птоломеја. Најпре је сазван египатски краљевски сабор свештеника у част важног догађаја, који се одржао у једном од храмских центара и издао декрет који је дистрибуиран по целој земљи [1].

Текст уредбе је обично дат на два језика и на три писма - на староегипатском у две верзије, у хијероглифима и демотичком писму, и на старогрчком језику. Због тога су Птоломејеви декрети играли важну улогу у проучавању египатских хијероглифа – откривен 1799. Розетски камен, који је садржао скоро потпуну уредбу о крунисању Птоломеја V, постао је кључ за дешифровање египатских хијероглифа.

Објављивање декрета било је манифестација хеленистичког очувања традиције и ритуала локалног становништва, у комбинацији са укључивањем ових традиција у механизам власти. Њихово објављивање представљало је уступак свештеницима, омогућавајући им да се заузврат користе као политичка база и да стекну већу контролу над оним што се дешавало на селу. Двојезична природа уредби одражава конфронтацију између краљевске и локалне власти [2].

Текст указа је био формулисан, са заменом потребних фрагмената у зависности од догађаја. Тако су декрети Рафије, Мемфиса и декрети са острва Филе скоро идентични, док се канопски декрет битно разликује од њих .

Списак декрета[уреди | уреди извор]

Познати Птоломејеви декрети и њихове копије

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ Stanwick, Paul Edmund (2010-07-22). Portraits of the Ptolemies: Greek Kings as Egyptian Pharaohs (на језику: енглески). University of Texas Press. ISBN 978-0-292-78747-6. 
  2. ^ Manning, J. G. (2012-10-07). The Last Pharaohs: Egypt Under the Ptolemies, 305-30 BC (на језику: енглески). Princeton University Press. ISBN 978-0-691-15638-5.