Румунска православна црква Св. пророка Илије у Ковину

С Википедије, слободне енциклопедије
Румунска православна црква Св. пророка Илије
Румунска православна црква Св. пророка Илије у Ковину
Опште информације
МестоКовин
ОпштинаКовин
Држава Србија
Време настанка1906.
Тип културног добраСпоменик културе
Надлежна установа за заштитуЗавод за заштиту споменика културе
www.zzskpancevo.org

Румунска православна црква Св. пророка Илије у Ковину, подигнута је 1906. године и представља непокретно културно добро као споменик културе.[1]

Црква је зидана 1906. године, пројектовали су га Petru Schlarb и његов син из Румуније. Подигнута је као једнобродна грађевина основе уписаног крста са полукружном апсидом, оријентисана у правцу исток-запад. Из масе главног прочеља издиже се висок звоник, наглашене лимене капе. Двоводна, дрвена кровна конструкција покривена је бибер црепом. Фасаде су оживљене прислоњеним пиластрима и вишеструко профилисане венцима. Улазни портал је наткривен троугаоним тимпаноном који се као елемент декорације понавља и над бочним прозорским отворима. Зидно сликарство из 1937-1938. године рад је Александра Штефа, док је за иконостасну преграду, у деловима допремљену из Румуније, ангажован Иван Босиок.

Споменик културе, значајан пример стваралаштва румунског народа, смештен је у центру града, тако да поред складности архитектонске концепције поседује и просторно-урбанистичку вредност.

Галерија[уреди | уреди извор]

Види још[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Румунска православна црква Св. пророка Илије у Ковину”. Завод за заштиту споменика културе у Панчеву. Архивирано из оригинала 31. 10. 2020. г. Приступљено 16. 7. 2020. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]