Смиља Котур

С Википедије, слободне енциклопедије
Смиљана Котур
Лични подаци
Датум рођења(1928-11-11)11. новембар 1928.
Место рођењаЈасеновац, Краљевина СХС
Датум смрти29. јануар 2022.(2022-01-29) (93 год.)
Место смртиБеоград, Србија
РелигијаСрпска православна црква
Научни рад
Пољепедијатрија

Смиљана Смиља Котур (Јасеновац, 11. новембар 1928Београд, 29. јануар 2022) је била српска певачица традиционалних песама Западне Славоније и преживела заточеница логора Стара Градишка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рођена је 11. новембра 1928. године у Јасеновцу. Са седам година је приступила локалном православном црквеном хору.

У мају 1942. године, усташе су у сточним вагонима Смиљу са целом њеном породицом из Јасеновца одвеле у логор Стара Градишка. Заједно са мајком и обе сестре, касније је одведена у радне логоре у Трећем рајху, што им је омогућило да се спасу сигурне смрти у логору. Другачија судбина је затекла остале чланове породице - Смиљин отац Чедомир Котур и још осморо рођака је убијено од усташа у логору Стара Градишка.[1] Смиља је преживела и вратила се кући заједно са мајком и обе сестре након ослобођења логора.

Придружила се новооснованом Културно-уметничком друштву „Јасеновац" и са њим ишла на бројна гостовања, а наставила је и да буде члан српског црквеног хора. Као изванредна солисткиња, имала је понуду да се ради дошколовавања пресели у Београд и потом постане солисткиња Радио Београда, али је одбила и остала у родном Јасеновцу.

На почетку рата у Хрватској 1991. године, избегла је из Јасеновца и дошла у Београд са породицом.

Захваљујући World music асоцијацији Србије је 2016. године снимила четири нумере за албум „Песме из Јасеновца".[1]

Умрла је 29. јануара 2022. године у Београду.[2] Сахрањена је 2. фебруара на гробљу Лешће, а опело је служио епископ пакрачко-славонски Јован, по благослову патријарха српског Порфирија.

Иза ње су остала деца, унуци и праунуци, а међу њима ћерка Душанка, као и праунука српска одбојкашица Ивана Нешовић, повремени члан женске одбојкашке репрезентације Србије.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]