Том Лах

С Википедије, слободне енциклопедије
Том Лах
Том Лах (Драгослав Петровић)
Пуно имеДрагослав Петровић
Датум рођења1936.
Место рођењаНиш,, Југославија
Датум смрти1985.
Место смртиНиш,, СФРЈ

Том Лах (право име Драгослав Петровић; Ниш, 1936Ниш, 1985) српски је песник и приповедач.

Биографија[уреди | уреди извор]

Петнаестак година свога живота провео је по затворима, где је научио да чита и пише. Писао је песме и приповетке које су неретко биле награђиване на анонимним конкурсима разних листова (Народне новине, Вечерњи лист). Објављивао је у периодици (Народне новине, Глас омладине, Градина, Вечерњи лист - Загреб) халуцинантну прозу пуну сновиђења и фантастике. Писао је и крими-приче које је штампао у едицији „Рото романи“ новосадског „Дневника“. За живота није успео да објави ниједну књигу. Из многих разлога био је неподобан аутор. На крају је живео од социјалне помоћи.

У Завичајном одељењу Народне библиотеке „Стеван Сремац“ у Нишу чува се његова обимна рукописна заоставштина. Међу рукописима је и његова „фол-драма“ „Шатровци“. У архиви Народног позоришта у Нишу је такође сачувана његова драма „Нема капе за Рајка, а стално му је кроје“.

Професор др Горан Максимовић уврстио га је у Антологију нишких приповедача приповетком Ватрена пауница (Просвета, Ниш, 2002. године). У пратећем програму нишких Филмских сусрета 28. августа 2017. године приказан је документарно-играни филм "Упознајте Тома Лаха", режисера Дејана Дабића и сценаристе Зорана Пешића Сигме.

Тек 2019. године, у издању Нишког културног центра, у едицији часописа "Градина", појавио се избор из стваралаштва Тома Лаха "Понори и снови". који су приредили Радосав Стојановић и Зоран Пешић Сигма.

Том Лах, једна од ретких сачуваних фотографија, 1969. година

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мирослав Ћосић, Живот и смрт неутешног писца, НИН, бр. 1784, 10. март 1985, 17,

Спољашње везе[уреди | уреди извор]