Црква Преображења Господњег у Будисавцима

С Википедије, слободне енциклопедије
Црква Преображења Господњег у Будисавцима
Манастирска црква Преображења Господњег
Опште информације
МестоБудисавци
ОпштинаКлина
Држава Србија
Врста споменикаманастирска црква
Време настанка14. век
Тип културног добраСпоменик културе од изузетног значаја
Надлежна установа за заштитуПокрајински завод за заштиту споменика културе Косова и Метохије

Црква Преображења Господњег у Будисавцима је црква манастира Будисавци, у истоименом насељу, на територији општине Клина, на Косову и Метохији. Црква представља непокретно културно добро као споменик културе од изузетног значаја.

Прошлост цркве[уреди | уреди извор]

Манастирска црква је подигнута у 14. веку, посвећена је Христовом Преображењу. Није познато да ли се ради о властеоској задужбини или се на основу делимично очуваног натписа на каменој плочи уграђеној на источној страни апсиде ктиторство може приписати краљу Милутину. Предање везује овај храм за сестру краља Стефана Дечанског.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Грађевина је складних пропорција, основе у виду равнокраког уписаног крста са споља тространом апсидом, куполом и припратом која је првобитно била нижа од постојеће из 19. века. Зидање је изведено алтернацијом камена и опеке која је на појединим партијама декоративно ређана.

Оригинални живопис је у потпуности уништен, црква је делимично била срушена, те је велику обнову манастир доживео 1568. године под патријархом Макаријем. Из тог времена потичу фреске које одликује сигуран цртеж и богат колорит, а представа ктитора Макарија свакако спада међу најлепше портрете српског сликарства 16. века.

Као метоху манастира Пећке патријаршије, у Будисавцима су током наредних векова вршене разне интервенције, како на цркви тако и на осталим манастирским здањима. Посебну вредност ризнице представља икона храмовне славе која се датује у крај 14. и почетак 15. века.

Види још[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]


Напомена: Садржај овог чланка је једним делом или у целости преузет са http://www.sanu.ac.rs. Носилац ауторских права над материјалом је дао дозволу да се исти објави под слободном лиценцом. Доказ о томе се налази на OTRS систему, а број тикета са конкретном дозволом је 2009072410055859.