Шаблон:Главна страна/Сјајан чланак

Страница је под полузаштитом!
С Википедије, слободне енциклопедије

Чланак који се тренутно приказује: Пад Цариграда (1453)

Пад Цариграда, познато и као пад Константинопоља (грч. Άλωση της Κωνσταντινούπολης, осм. тур. فتح قسطنطنیه, тур. Kostantinopolis Kuşatması) или освајање Истанбула (тур. İstanbul'un fethi), опсада је пријестонице Источног римског царства Константинопоља (Цариград), коју је спроводила војска османског султана Мехмеда II од 6. априла до 29. маја 1453. године. Пад Цариграда означио је уништење Источног римског царства, које је познато и као Византија.

Византија је 1453. сведена територијално на Пелопонез, неколико острва у Егејском и Мраморном мору и предграђе Цариграда, а више није могла да издржи растућу моћ Османског султаната. Са почетком од Бајазита I, османски султани су више пута опсједали и блокирали Цариград (1393—1394, 1394—1402, 1411. и 1422). Нису успјели да заузму град, али су стекли контролу над већим дијелом Балкана. Посљедња опсада почела је у априлу 1453. године. Упркос бројним апелима Ромеја према Западу, само је мали италијански контингент стигао у помоћ цару Константину. Заједно са 5.000 Ромеја, укупан број бранилаца Цариграда достигао је 7 или 8 хиљада војника. Османска војска их је знатно надмашила: Мехмед II је имао око 70 хиљада војника и преко 120 бродова. Послије двомјесечног отпора, Цариград је пао 29. маја 1453. године. Посљедњи византијски цар, Константин XI је погинуо у борби. Мехмед II је ушао у освојени и опљачкани град, а у знак сјећања на заузимање добио је надимак Фатих (од арап. فاتح — „освајач”), а Цариград је учинио новом пријестоницом своје државе.

Пад Цариграда је дубоко утицао на цио свијет, нарочито на западу Европу. Падом Цариграда, „другог Рима”, настао је концепт континуитета — Трећи Рим. Многи историчари, укључујући Жула Мишлеа, вјеровали су да пад Цариграда представља крај средњег вијека и почетак ренесансе. Међутим, ово гледиште све више оспоравају савремени историчари, који на пад Цариграда гледају само као на крај Римског царства.

Документација шаблона[прикажи] [уреди] [историја] [освежи]

Ово је шаблон-разводник којим се одређује који сјајни чланак ће бити приказан кога дана. Ови подаци се наводе након уводне линије шаблона.

Додавање чланака

Идеално је да се сваки чланак нађе у засебном реду, а начин дефинисања приказивања једног чланка од-до неког датума изгледа на пример овако:

{{ИЧ|Град Бања Лука|11|19|25}}

притом параметри му имају следеће значење:

  1. ИЧ - име шаблона за приказ чланка
  2. Град Бања Лука - назив сјајног чланка
  3. 11 - месец почетка приказивања (у овом случају новембар)
  4. 19 - почетни дан приказивања
  5. 25 - завршни дан приказивања

Дакле овај шаблон приказује Град Бању Луку као сјајни чланак у периоду 19.11. - 25.11. укључујући оба ова датума. Битно је пазити да се не десе преклапања датума. Више информација се може видети на страници шаблона ИЧ.

Важно: Након што додате чланак за приказивање на главној страни, отидите на страну за разговор о чланку и ажурирајте (или додајте, ако већ није тамо) шаблон {{сјајан}}. Овај шаблон би требало да приказује све датуме појављивања на насловној страни.

Измена

Када сте се упознали са начином рада ових шаблона, можете погледати код овог шаблона и по потреби извршити жељене измене.

Уколико желите да измените неки од шаблона који се користе за приказ чланака, то можете урадити у шаблону са именом „Шаблон:ИЧ-<име чланка>“. На пример, за Град Бању Луку то је Шаблон:ИЧ-Град Бања Лука. Категорија са свим овим шаблонима се зове Шаблони за ИЧ.