Шаблон:ИЧ-Историја хамбургера

С Википедије, слободне енциклопедије
Обични хамбургер са најчешћим састојцима: земичка, салата и пљескавица
Обични хамбургер са најчешћим састојцима: земичка, салата и пљескавица

Хамбургер (такође само бургер) врста је сендвича који се у савременијој форми први пут појавио крајем 19. или почетком 20. века. Данашњи хамбургер резултат је наглих промена кулинарских потреба друштва услед индустријализације, настанка радничке и средње класе, те повећане потражње за јефтинијом храном коју је могуће конзумирати и ван дома.

Значајни докази указују на то да је САД прва земља где су две кришке хлеба и одрезак (спремљена пљескавица од млевеног меса) спојени у „хамбургер сендвич” и тако продати. Постоје контроверзе око порекла хамбургера јер његова два основна састојка (хлеб и месо) била су припремана и конзумирана засебно више година у разним земљама пре него што су комбинована на овај или сличан начин. Недуго након настанка, хамбургер је веома брзо добио све тренутно примарним састојцима типичне додатке: зелена салата, парадајз, црни лук, краставац и др.

Након бројних контроверзи у 20. веку, укључујући ’нутритивну контроверзу’ крајем 1990-их, хамбургер се данас у правилу идентификује са Сједињеним Државама и одређеним кулинарским стилом добро познатим као фаст-фуд. Уз пржену пилетину и питу с јабукама, хамбургер је постао кулинарска икона у САД.