Портал:Бициклизам

С Википедије, слободне енциклопедије

Портал Бициклизам

Бициклизам је начин транспорта, рекреације и спорт. Укључује вожњу бицикла, моноцикла и трицикла. Бицикл, најважнија справа у бициклизму, покреће се помоћу педала, са два точка, један иза другог. Као спорт, бициклизам је у надлежности Свјетске бициклистичке уније — UCI, чије је сједиште у Швајцарској.

Бицикл се у Европи појавио у 19. вијеку, а сада их у свијету има преко билион. Бицикл је веома користан за путовање на краћим дионицама, а има и доста бенефиција. Користан је за спортске активности за рекреативце, не загађује околину, лако га је паркирати, а може се возити и по улицама и по бициклистичким стазама.

Изабрани чланак

Брдска класификација на Ђиро д’Италији је једна од другостепених класификација на етапној бициклистичкој трци, Ђиро д’Италији. У овој класификацији поене добијају водећи возачи преко означених брдских циљева. Успони су класификовани према тежини и позицији на којој се налазе у етапи. Бонус поени се додељују када је брдски циљ уједно и финиш етапе, као и на брдским циљевима Чима Копи (у част Фаусту Копију), који су традиционално најтежи брдски циљеви и доносе највише поена (као екстра категорија на Тур де Франсу).

Класификација је уведена 1933, а прве године одржавања класификације, организатори су бирали успоне и прва три возача преко тих успона су добијала поене. Алфредо Бинда је прешао први преко сваког успона и освојио је класификацију. Од 1974. до 2011. лидер класификације је носио зелену мајицу, а од 2012. мајица је промијењена у плаву (итал. maglia azzurra).

Слика недеље

Теме

Тур де Франс - Ђиро д’Италија - Вуелта а Еспања

  • Етапне трке:

Тирено—Адријатико - Париз—ница - Вуелта а Каталуња - Вуелта ал Паис Баско - Тур де Романди - Тур де Свис - Критеријум ди Дофине

Свјетско пренство у друмској вожњи - Свјетско првенство у вожњи на хронометар

Париз—Рубе - Ронде ван Фландерен - Милано—Санремо - Лијеж—Бастоњ—Лијеж - Ђиро ди Ломбардија

Флеш Валон - Амстел голд рејс - Е3 Бинкбанк - Гент—Вевелгем - Страде Бјанке - Класик Сан Себастијан - Милано—Торино

  • Друго:

UCI ворлд тур - Рекорд на сат времена

Биографија

Ђино Бартали (итал. Gino Bartali; 18. јул 1914. — 5. мај 2000.) је бивши италијански бициклиста, један од најпопуларнијих у времену пре Другог светског рата. Бартали је три пута освојио Ђиро д’Италију (1936, 1937, 1946) и два пута Тур де Франс (1938. и 1948). Освајањем другог Тура поставио је рекорд у најдужем размаку између две победе, десет година.

Бартали је био трећи син од четворо деце у малој фармерској породици Торела Барталија. Зарађивао је џепарац продајући рафију креаторима чепова за винске боце. Са 13 година је почео да ради у бициклистичкој радњи, а тада је започео и аматерску каријеру. Професионалну каријеру почео је 1935. са 21 годином.

Већ у другој сезони Бартали је освојио Ђиро д’Италију и Ђиро ди Ломбардију. И једну и другу је освојио још по два пута. На Ђиро д’Италији освојио је брдску класификацију седам пута, што је апсолутни рекорд. Тур де Франс је освојио двапут, а оба пута и брдску класификацију. Четири пута је освајао класик Милано—Санремо и национално првенство у друмској вожњи.

Победа Барталија на Тур де Франсу 1948. спасила је Италију од кризе и унутрашњих немира. У току Тура, лидер комунистичке партије у Италији је погођен у врат. Напетост је расла, људи су били револтирани, а онда је Бартали победио на три етапе заредом и стекао је 14 минута предности. Револтираност и бес су прешли на причу о Барталију, све разлике су биле заборављене. Погођени премијер, Тољати, изашао је из болнице да види како Тур напредује и да позове грађане да се смире. Широм земље, сва мржња и непријатељство је нестало и претворило се у славље Барталијеве победе и криза је била избегнута.

Бартали је у току каријере водио велико ривалство са Фаустом Копијем. Њихово ривалство је поделило Италију, навијачи су били Копијани и Барталијани. Њихово ривалство је започело кад је Копи, као помоћник, освојио Ђиро 1940. У наставку каријера, водили су велику борбу, која се смањила на Тур де Франсу 1949. када је Бартали помогао Копију да освоји.

Бартали је завршио каријеру са 40 година, након повреде у уличном инциденту. Након завршетка каријере, изгубио је много новца. Бартали је имао операцију срца и уграђен му је бајпас. Умро је од срчаног удара у мају 2000. Председник Европске комисије, Романо Проди, назвао га је најпоштенијим спортистом.

Садржај

Добри чланци

Догађаји

Остали портали на српској википедији